Vuokratuottokartta › Järvenpää › 04460
Nummenkylä 04460
Järvenpää · tilastovuosi 2025
Bruttovuokratuotto
7,52 %
Näytä kartallaAlueen 7,52 %:n bruttovuokratuotto on lähellä kunnan keskitasoa. Neliöhinta on 2 517 €/m² ja keskineliövuokra 15,77 €/m²/kk. Nummenkylä on melko pieni postinumeroalue (1 991 asukasta). Talouksien mediaanitulo (58 451 €/v) on kunnan Järvenpää korkeimpia, mikä tukee vuokrakysyntää. Koko maan mittakaavassa tuotto on maltillinen, mikä on tyypillistä kalliimmille kasvualueille. Postinumerotason vuokratietoa ei julkaista tälle alueelle, joten keskineliövuokra ja siitä laskettu tuotto ovat arvioita: vuokra on mallinnettu alueen toteutuneesta neliöhinnasta. Neliöhinta ja kauppamäärä ovat aitoa postinumerotason dataa.
| Bruttovuokratuotto | 7,52 % △ |
|---|---|
| Nettotuotto (oletuksilla) | 5,03 % |
| Neliöhinta | 2 517 €/m² |
| Keskineliövuokra | 15,77 €/m²/kk △ |
| Asuntokauppoja | 12 |
| Vuokrahavaintoja | – |
| Väkiluku | 1 991 |
| Talouksien mediaanitulo | 58 451 €/v |
△ Postinumerotason vuokratietoa ei julkaista tälle alueelle, joten keskineliövuokra ja siitä laskettu tuotto ovat arvioita. Vuokra on mallinnettu alueen toteutuneesta neliöhinnasta kunnan sisäisellä hinta–vuokra-suhteella; neliöhinta ja kauppamäärä ovat aitoa postinumerotason dataa. Tulkitse tuotto suuntaa-antavana.
Esimerkkilaskelma: 45 m² kaksio
Havainnollistava esimerkki alueen keskiarvoilla. Todellinen kohde voi poiketa merkittävästi – tämä auttaa hahmottamaan luvut euroina.
| Velaton hinta (45 m²) | 113 265 € |
|---|---|
| Vuokra kuukaudessa | 710 €/kk |
| Vuokratulo vuodessa | 8 516 €/v |
| Bruttovuokratuotto | 7,52 % |
| Arvioitu nettotulo vuodessa* | 5 782 €/v |
| Nettovuokratuotto* | 5,03 % |
* Oletuksin: hoitovastike 4,5 €/m²/kk, vajaakäyttö 5 %. Ei sisällä remontteja, rahoitusvastiketta, rahoituskuluja eikä varainsiirtoveroa. Nettotuoton oletuksia voi säätää kartalla.
Miten tuotto vertautuu?
Alueen 7,52 %:n bruttovuokratuotto on lähellä kunnan Järvenpää keskitasoa (7,79 %) ja koko maan keskitasoa (8,73 %) matalampi.
Takaisinmaksuaika
Bruttovuokratuotolla 7,52 % sijoitus maksaisi itsensä takaisin pelkillä vuokratuloilla noin 13 vuodessa (ennen kuluja ja veroja). Nettotuotolla (5,03 %) vastaava aika on noin 20 vuotta. Luku on suuntaa-antava eikä huomioi arvonmuutosta tai rahoitusta.
Usein kysyttyä
Mikä on vuokratuotto alueella Nummenkylä (04460)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen bruttovuokratuotto alueella Nummenkylä on 7,52 % (tilastovuosi 2025, lähde Tilastokeskus). Nettovuokratuotto on tyypillisillä oletuksilla noin 5,03 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Nummenkylä?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 517 €/m² ja keskineliövuokra 15,77 €/m²/kk. Esimerkiksi 45 m² kaksio maksaisi keskimäärin noin 113 265 €.
Onko korkea vuokratuotto aina hyvä asia?
Ei välttämättä. Korkea laskennallinen tuotto liittyy usein matalampiin hintoihin ja voi kertoa hitaammasta arvonkehityksestä tai suuremmasta vuokrausriskistä. Tuotto kannattaa suhteuttaa alueen väestö- ja hintakehitykseen sekä vuokrakysyntään.
Hintakehitys
Järvenpää: vanhojen osakeasuntojen hintataso on laskenut 15,5 % vuodesta 2015 vuoteen 2025. Viimeisen 5 vuoden aikana muutos on -11,6 %.
Kuvaaja esittää laatuvakioitua hintaindeksiä (2015=100). Aluejako: Järvenpää – indeksi kuvaa koko tämän alueen kehitystä, ei yksittäisen postinumeron, koska Tilastokeskus ei julkaise hintaindeksiä postinumerotasolla. Laatuvakiointi poistaa myytyjen asuntojen koostumuksen vaikutuksen, joten indeksi kuvaa hintamuutosta luotettavammin kuin neliöhintojen vertailu vuosien välillä.
Lähialueet
- 04440 Jamppa – 11,42 %
- 04410 Järvenpää Keskus – 9,37 %
- 04400 Loutti – 8,92 %
- 04430 Kinnari-Mikonkorpi – 7,54 %
- 04480 Haarajoki – 7,79 %
- 04420 Kyrölä – 6,87 %
Vertaa muihin alueisiin: kaikki kunnan Järvenpää postinumeroalueet tai koko Suomen hakemisto. Nettotuoton oletuksia (hoitovastike, vajaakäyttö, varainsiirtovero) voit säätää itse kartalla.