VuokratuottokarttaJärvenpää › 04400

Loutti 04400

Järvenpää · tilastovuosi 2025

Bruttovuokratuotto

8,92 %

Näytä kartalla

Alueen 8,92 %:n bruttovuokratuotto on lähellä kunnan keskitasoa ja sijoittuu 3. korkeimmaksi kunnan 7 alueesta. Neliöhinta on 2 513 €/m² ja keskineliövuokra 18,69 €/m²/kk. Loutti on suuri postinumeroalue (11 791 asukasta). Talouksien mediaanitulo (36 862 €/v) jää kunnan Järvenpää keskitason alapuolelle.

Bruttovuokratuotto8,92 %
Nettotuotto (oletuksilla)6,34 %
Neliöhinta2 513 €/m²
Keskineliövuokra18,69 €/m²/kk
Asuntokauppoja190
Vuokrahavaintoja1 765
Väkiluku11 791
Talouksien mediaanitulo36 862 €/v

Esimerkkilaskelma: 45 m² kaksio

Havainnollistava esimerkki alueen keskiarvoilla. Todellinen kohde voi poiketa merkittävästi – tämä auttaa hahmottamaan luvut euroina.

Velaton hinta (45 m²)113 085 €
Vuokra kuukaudessa841 €/kk
Vuokratulo vuodessa10 093 €/v
Bruttovuokratuotto8,92 %
Arvioitu nettotulo vuodessa*7 279 €/v
Nettovuokratuotto*6,34 %

Miten tuotto vertautuu?

Alueen 8,92 %:n bruttovuokratuotto on kunnan Järvenpää keskitasoa (7,79 %) korkeampi ja lähellä koko maan keskitasoa (8,73 %).

Takaisinmaksuaika

Bruttovuokratuotolla 8,92 % sijoitus maksaisi itsensä takaisin pelkillä vuokratuloilla noin 11 vuodessa (ennen kuluja ja veroja). Nettotuotolla (6,34 %) vastaava aika on noin 16 vuotta. Luku on suuntaa-antava eikä huomioi arvonmuutosta tai rahoitusta.

Usein kysyttyä

Mikä on vuokratuotto alueella Loutti (04400)?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen bruttovuokratuotto alueella Loutti on 8,92 % (tilastovuosi 2025, lähde Tilastokeskus). Nettovuokratuotto on tyypillisillä oletuksilla noin 6,34 %.

Paljonko asunnot maksavat alueella Loutti?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 513 €/m² ja keskineliövuokra 18,69 €/m²/kk. Esimerkiksi 45 m² kaksio maksaisi keskimäärin noin 113 085 €.

Onko korkea vuokratuotto aina hyvä asia?

Ei välttämättä. Korkea laskennallinen tuotto liittyy usein matalampiin hintoihin ja voi kertoa hitaammasta arvonkehityksestä tai suuremmasta vuokrausriskistä. Tuotto kannattaa suhteuttaa alueen väestö- ja hintakehitykseen sekä vuokrakysyntään.

Hintakehitys

8590951002015201720192021202320252015: 100,02016: 99,2, vuosimuutos -0,8 %2017: 99,0, vuosimuutos -0,2 %2018: 97,5, vuosimuutos -1,5 %2019: 98,0, vuosimuutos +0,5 %2020: 95,6, vuosimuutos -2,4 %2021: 98,7, vuosimuutos +3,2 %2022: 99,9, vuosimuutos +1,2 %2023: 91,5, vuosimuutos -8,4 %2024: 87,9, vuosimuutos -3,9 %2025: 84,5, vuosimuutos -3,9 %84,5

Järvenpää: vanhojen osakeasuntojen hintataso on laskenut 15,5 % vuodesta 2015 vuoteen 2025. Viimeisen 5 vuoden aikana muutos on -11,6 %.

Kuvaaja esittää laatuvakioitua hintaindeksiä (2015=100). Aluejako: Järvenpää – indeksi kuvaa koko tämän alueen kehitystä, ei yksittäisen postinumeron, koska Tilastokeskus ei julkaise hintaindeksiä postinumerotasolla. Laatuvakiointi poistaa myytyjen asuntojen koostumuksen vaikutuksen, joten indeksi kuvaa hintamuutosta luotettavammin kuin neliöhintojen vertailu vuosien välillä.

Lähialueet

Vertaa muihin alueisiin: kaikki kunnan Järvenpää postinumeroalueet tai koko Suomen hakemisto. Nettotuoton oletuksia (hoitovastike, vajaakäyttö, varainsiirtovero) voit säätää itse kartalla.