Vuokratuottokartta › Iisalmi › 74100
Iisalmi Keskus, Eteläinen 74100
Iisalmi · tilastovuosi 2025
Bruttovuokratuotto
13,30 %
Näytä kartallaAlueen 13,30 %:n bruttovuokratuotto on lähellä kunnan keskitasoa ja sijoittuu 2. korkeimmaksi kunnan 3 alueesta. Matala neliöhinta (1 216 €/m²) nostaa laskennallista tuottoa; tällaisilla alueilla kannattaa kuitenkin arvioida arvonkehitys ja vuokrausaste erikseen. Iisalmi Keskus, Eteläinen on keskikokoinen postinumeroalue (3 845 asukasta). Talouksien mediaanitulo (26 394 €/v) jää kunnan Iisalmi keskitason alapuolelle. Koko maan mittakaavassa tuotto on keskimääräistä korkeampi.
| Bruttovuokratuotto | 13,30 % |
|---|---|
| Nettotuotto (oletuksilla) | 8,29 % |
| Neliöhinta | 1 216 €/m² |
| Keskineliövuokra | 13,48 €/m²/kk |
| Asuntokauppoja | 88 |
| Vuokrahavaintoja | 748 |
| Väkiluku | 3 845 |
| Talouksien mediaanitulo | 26 394 €/v |
Esimerkkilaskelma: 45 m² kaksio
Havainnollistava esimerkki alueen keskiarvoilla. Todellinen kohde voi poiketa merkittävästi – tämä auttaa hahmottamaan luvut euroina.
| Velaton hinta (45 m²) | 54 720 € |
|---|---|
| Vuokra kuukaudessa | 607 €/kk |
| Vuokratulo vuodessa | 7 279 €/v |
| Bruttovuokratuotto | 13,30 % |
| Arvioitu nettotulo vuodessa* | 4 607 €/v |
| Nettovuokratuotto* | 8,29 % |
* Oletuksin: hoitovastike 4,5 €/m²/kk, vajaakäyttö 5 %. Ei sisällä remontteja, rahoitusvastiketta, rahoituskuluja eikä varainsiirtoveroa. Nettotuoton oletuksia voi säätää kartalla.
Miten tuotto vertautuu?
Alueen 13,30 %:n bruttovuokratuotto on lähellä kunnan Iisalmi keskitasoa (13,30 %) ja koko maan keskitasoa (8,73 %) korkeampi. Näin korkea bruttotuotto liittyy tyypillisesti mataliin asuntohintoihin; suurin laskennallinen tuotto löytyy usein muuttotappiopaikkakunnilta, joilla arvonkehitys ja asunnon myytävyys ovat heikkoja – arvioi ne erikseen.
Takaisinmaksuaika
Bruttovuokratuotolla 13,30 % sijoitus maksaisi itsensä takaisin pelkillä vuokratuloilla noin 8 vuodessa (ennen kuluja ja veroja). Nettotuotolla (8,29 %) vastaava aika on noin 12 vuotta. Luku on suuntaa-antava eikä huomioi arvonmuutosta tai rahoitusta.
Usein kysyttyä
Mikä on vuokratuotto alueella Iisalmi Keskus, Eteläinen (74100)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen bruttovuokratuotto alueella Iisalmi Keskus, Eteläinen on 13,30 % (tilastovuosi 2025, lähde Tilastokeskus). Nettovuokratuotto on tyypillisillä oletuksilla noin 8,29 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Iisalmi Keskus, Eteläinen?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 216 €/m² ja keskineliövuokra 13,48 €/m²/kk. Esimerkiksi 45 m² kaksio maksaisi keskimäärin noin 54 720 €.
Onko korkea vuokratuotto aina hyvä asia?
Ei välttämättä. Korkea laskennallinen tuotto liittyy usein matalampiin hintoihin ja voi kertoa hitaammasta arvonkehityksestä tai suuremmasta vuokrausriskistä. Tuotto kannattaa suhteuttaa alueen väestö- ja hintakehitykseen sekä vuokrakysyntään.
Hintakehitys
Pohjois-Savo: vanhojen osakeasuntojen hintataso on laskenut 22,5 % vuodesta 2015 vuoteen 2025. Viimeisen 5 vuoden aikana muutos on -11,5 %.
Kuvaaja esittää laatuvakioitua hintaindeksiä (2015=100). Aluejako: Pohjois-Savo – indeksi kuvaa koko tämän alueen kehitystä, ei yksittäisen postinumeron, koska Tilastokeskus ei julkaise hintaindeksiä postinumerotasolla. Laatuvakiointi poistaa myytyjen asuntojen koostumuksen vaikutuksen, joten indeksi kuvaa hintamuutosta luotettavammin kuin neliöhintojen vertailu vuosien välillä.
Lähialueet
- 74130 Kihmula – 10,36 %
- 74120 Iisalmi Keskus Pohjoinen – 14,13 %
- 73100 Lapinlahti Keskus – 16,53 %
- 71760 Ahkionlahti-Vianta – 8,34 %
- 71775 Tuovilanlahti-Haatala – 8,34 %
- 74700 Kiuruvesi Keskus – 25,46 %
Vertaa muihin alueisiin: kaikki kunnan Iisalmi postinumeroalueet tai koko Suomen hakemisto. Nettotuoton oletuksia (hoitovastike, vajaakäyttö, varainsiirtovero) voit säätää itse kartalla.