VuokratuottokarttaJyväskylä › 40200

Mannila-Taulumäki 40200

Jyväskylä · tilastovuosi 2025

Bruttovuokratuotto

8,72 %

Näytä kartalla

Alueen 8,72 %:n bruttovuokratuotto on lähellä kunnan keskitasoa. Neliöhinta on 2 313 €/m² ja keskineliövuokra 16,82 €/m²/kk. Mannila-Taulumäki on keskikokoinen postinumeroalue (4 482 asukasta). Talouksien mediaanitulo (33 392 €/v) jää kunnan Jyväskylä keskitason alapuolelle.

Bruttovuokratuotto8,72 %
Nettotuotto (oletuksilla)5,98 %
Neliöhinta2 313 €/m²
Keskineliövuokra16,82 €/m²/kk
Asuntokauppoja99
Vuokrahavaintoja1 127
Väkiluku4 482
Talouksien mediaanitulo33 392 €/v

Esimerkkilaskelma: 45 m² kaksio

Havainnollistava esimerkki alueen keskiarvoilla. Todellinen kohde voi poiketa merkittävästi – tämä auttaa hahmottamaan luvut euroina.

Velaton hinta (45 m²)104 085 €
Vuokra kuukaudessa757 €/kk
Vuokratulo vuodessa9 083 €/v
Bruttovuokratuotto8,72 %
Arvioitu nettotulo vuodessa*6 320 €/v
Nettovuokratuotto*5,98 %

Miten tuotto vertautuu?

Alueen 8,72 %:n bruttovuokratuotto on lähellä kunnan Jyväskylä keskitasoa (8,65 %) ja lähellä koko maan keskitasoa (8,73 %).

Takaisinmaksuaika

Bruttovuokratuotolla 8,72 % sijoitus maksaisi itsensä takaisin pelkillä vuokratuloilla noin 11 vuodessa (ennen kuluja ja veroja). Nettotuotolla (5,98 %) vastaava aika on noin 17 vuotta. Luku on suuntaa-antava eikä huomioi arvonmuutosta tai rahoitusta.

Usein kysyttyä

Mikä on vuokratuotto alueella Mannila-Taulumäki (40200)?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen bruttovuokratuotto alueella Mannila-Taulumäki on 8,72 % (tilastovuosi 2025, lähde Tilastokeskus). Nettovuokratuotto on tyypillisillä oletuksilla noin 5,98 %.

Paljonko asunnot maksavat alueella Mannila-Taulumäki?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 313 €/m² ja keskineliövuokra 16,82 €/m²/kk. Esimerkiksi 45 m² kaksio maksaisi keskimäärin noin 104 085 €.

Onko korkea vuokratuotto aina hyvä asia?

Ei välttämättä. Korkea laskennallinen tuotto liittyy usein matalampiin hintoihin ja voi kertoa hitaammasta arvonkehityksestä tai suuremmasta vuokrausriskistä. Tuotto kannattaa suhteuttaa alueen väestö- ja hintakehitykseen sekä vuokrakysyntään.

Hintakehitys

8590951002015201720192021202320252015: 100,02016: 101,9, vuosimuutos +1,9 %2017: 101,8, vuosimuutos -0,1 %2018: 100,9, vuosimuutos -0,9 %2019: 98,0, vuosimuutos -2,9 %2020: 95,1, vuosimuutos -3,0 %2021: 93,3, vuosimuutos -1,9 %2022: 92,3, vuosimuutos -1,1 %2023: 87,5, vuosimuutos -5,2 %2024: 86,5, vuosimuutos -1,1 %2025: 85,0, vuosimuutos -1,7 %85,0

Jyväskylä: vanhojen osakeasuntojen hintataso on laskenut 15,0 % vuodesta 2015 vuoteen 2025. Viimeisen 5 vuoden aikana muutos on -10,6 %.

Kuvaaja esittää laatuvakioitua hintaindeksiä (2015=100). Aluejako: Jyväskylä – indeksi kuvaa koko tämän alueen kehitystä, ei yksittäisen postinumeron, koska Tilastokeskus ei julkaise hintaindeksiä postinumerotasolla. Laatuvakiointi poistaa myytyjen asuntojen koostumuksen vaikutuksen, joten indeksi kuvaa hintamuutosta luotettavammin kuin neliöhintojen vertailu vuosien välillä.

Lähialueet

Vertaa muihin alueisiin: kaikki kunnan Jyväskylä postinumeroalueet tai koko Suomen hakemisto. Nettotuoton oletuksia (hoitovastike, vajaakäyttö, varainsiirtovero) voit säätää itse kartalla.