VuokratuottokarttaTampere › 33580

Atala-Linnainmaa 33580

Tampere · tilastovuosi 2025

Bruttovuokratuotto

8,77 %

Näytä kartalla

Alueen 8,77 %:n bruttovuokratuotto on selvästi kunnan keskitasoa korkeampi. Neliöhinta on 2 552 €/m² ja keskineliövuokra 18,64 €/m²/kk. Atala-Linnainmaa on suuri postinumeroalue (15 635 asukasta). Talouksien mediaanitulo (39 598 €/v) on kunnan Tampere korkeimpia, mikä tukee vuokrakysyntää.

Bruttovuokratuotto8,77 %
Nettotuotto (oletuksilla)6,22 %
Neliöhinta2 552 €/m²
Keskineliövuokra18,64 €/m²/kk
Asuntokauppoja208
Vuokrahavaintoja1 183
Väkiluku15 635
Talouksien mediaanitulo39 598 €/v

Esimerkkilaskelma: 45 m² kaksio

Havainnollistava esimerkki alueen keskiarvoilla. Todellinen kohde voi poiketa merkittävästi – tämä auttaa hahmottamaan luvut euroina.

Velaton hinta (45 m²)114 840 €
Vuokra kuukaudessa839 €/kk
Vuokratulo vuodessa10 066 €/v
Bruttovuokratuotto8,77 %
Arvioitu nettotulo vuodessa*7 254 €/v
Nettovuokratuotto*6,22 %

Miten tuotto vertautuu?

Alueen 8,77 %:n bruttovuokratuotto on kunnan Tampere keskitasoa (7,20 %) korkeampi ja lähellä koko maan keskitasoa (8,73 %).

Takaisinmaksuaika

Bruttovuokratuotolla 8,77 % sijoitus maksaisi itsensä takaisin pelkillä vuokratuloilla noin 11 vuodessa (ennen kuluja ja veroja). Nettotuotolla (6,22 %) vastaava aika on noin 16 vuotta. Luku on suuntaa-antava eikä huomioi arvonmuutosta tai rahoitusta.

Usein kysyttyä

Mikä on vuokratuotto alueella Atala-Linnainmaa (33580)?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen bruttovuokratuotto alueella Atala-Linnainmaa on 8,77 % (tilastovuosi 2025, lähde Tilastokeskus). Nettovuokratuotto on tyypillisillä oletuksilla noin 6,22 %.

Paljonko asunnot maksavat alueella Atala-Linnainmaa?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 552 €/m² ja keskineliövuokra 18,64 €/m²/kk. Esimerkiksi 45 m² kaksio maksaisi keskimäärin noin 114 840 €.

Onko korkea vuokratuotto aina hyvä asia?

Ei välttämättä. Korkea laskennallinen tuotto liittyy usein matalampiin hintoihin ja voi kertoa hitaammasta arvonkehityksestä tai suuremmasta vuokrausriskistä. Tuotto kannattaa suhteuttaa alueen väestö- ja hintakehitykseen sekä vuokrakysyntään.

Hintakehitys

1001051101151202015201720192021202320252015: 100,02016: 102,0, vuosimuutos +2,0 %2017: 103,0, vuosimuutos +1,0 %2018: 107,0, vuosimuutos +3,9 %2019: 107,8, vuosimuutos +0,7 %2020: 111,1, vuosimuutos +3,1 %2021: 116,9, vuosimuutos +5,2 %2022: 119,3, vuosimuutos +2,1 %2023: 112,5, vuosimuutos -5,7 %2024: 108,3, vuosimuutos -3,7 %2025: 105,6, vuosimuutos -2,5 %105,6

Tampere: vanhojen osakeasuntojen hintataso on noussut 5,6 % vuodesta 2015 vuoteen 2025. Viimeisen 5 vuoden aikana muutos on -5,0 %.

Kuvaaja esittää laatuvakioitua hintaindeksiä (2015=100). Aluejako: Tampere – indeksi kuvaa koko tämän alueen kehitystä, ei yksittäisen postinumeron, koska Tilastokeskus ei julkaise hintaindeksiä postinumerotasolla. Laatuvakiointi poistaa myytyjen asuntojen koostumuksen vaikutuksen, joten indeksi kuvaa hintamuutosta luotettavammin kuin neliöhintojen vertailu vuosien välillä.

Lähialueet

Vertaa muihin alueisiin: kaikki kunnan Tampere postinumeroalueet tai koko Suomen hakemisto. Nettotuoton oletuksia (hoitovastike, vajaakäyttö, varainsiirtovero) voit säätää itse kartalla.