VuokratuottokarttaTampere › 33870

Vuores 33870

Tampere · tilastovuosi 2025

Bruttovuokratuotto

6,77 %

Näytä kartalla

Alueen 6,77 %:n bruttovuokratuotto on lähellä kunnan keskitasoa. Neliöhinta on 3 543 €/m² ja keskineliövuokra 19,99 €/m²/kk. Vuores on suuri postinumeroalue (8 333 asukasta). Talouksien mediaanitulo on 35 025 €/v, lähellä kunnan keskitasoa. Koko maan mittakaavassa tuotto on maltillinen, mikä on tyypillistä kalliimmille kasvualueille.

Bruttovuokratuotto6,77 %
Nettotuotto (oletuksilla)4,91 %
Neliöhinta3 543 €/m²
Keskineliövuokra19,99 €/m²/kk
Asuntokauppoja151
Vuokrahavaintoja1 493
Väkiluku8 333
Talouksien mediaanitulo35 025 €/v

Esimerkkilaskelma: 45 m² kaksio

Havainnollistava esimerkki alueen keskiarvoilla. Todellinen kohde voi poiketa merkittävästi – tämä auttaa hahmottamaan luvut euroina.

Velaton hinta (45 m²)159 435 €
Vuokra kuukaudessa900 €/kk
Vuokratulo vuodessa10 795 €/v
Bruttovuokratuotto6,77 %
Arvioitu nettotulo vuodessa*7 946 €/v
Nettovuokratuotto*4,91 %

Miten tuotto vertautuu?

Alueen 6,77 %:n bruttovuokratuotto on lähellä kunnan Tampere keskitasoa (7,20 %) ja koko maan keskitasoa (8,73 %) matalampi.

Takaisinmaksuaika

Bruttovuokratuotolla 6,77 % sijoitus maksaisi itsensä takaisin pelkillä vuokratuloilla noin 15 vuodessa (ennen kuluja ja veroja). Nettotuotolla (4,91 %) vastaava aika on noin 20 vuotta. Luku on suuntaa-antava eikä huomioi arvonmuutosta tai rahoitusta.

Usein kysyttyä

Mikä on vuokratuotto alueella Vuores (33870)?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen bruttovuokratuotto alueella Vuores on 6,77 % (tilastovuosi 2025, lähde Tilastokeskus). Nettovuokratuotto on tyypillisillä oletuksilla noin 4,91 %.

Paljonko asunnot maksavat alueella Vuores?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 3 543 €/m² ja keskineliövuokra 19,99 €/m²/kk. Esimerkiksi 45 m² kaksio maksaisi keskimäärin noin 159 435 €.

Onko korkea vuokratuotto aina hyvä asia?

Ei välttämättä. Korkea laskennallinen tuotto liittyy usein matalampiin hintoihin ja voi kertoa hitaammasta arvonkehityksestä tai suuremmasta vuokrausriskistä. Tuotto kannattaa suhteuttaa alueen väestö- ja hintakehitykseen sekä vuokrakysyntään.

Hintakehitys

1001051101151202015201720192021202320252015: 100,02016: 102,0, vuosimuutos +2,0 %2017: 103,0, vuosimuutos +1,0 %2018: 107,0, vuosimuutos +3,9 %2019: 107,8, vuosimuutos +0,7 %2020: 111,1, vuosimuutos +3,1 %2021: 116,9, vuosimuutos +5,2 %2022: 119,3, vuosimuutos +2,1 %2023: 112,5, vuosimuutos -5,7 %2024: 108,3, vuosimuutos -3,7 %2025: 105,6, vuosimuutos -2,5 %105,6

Tampere: vanhojen osakeasuntojen hintataso on noussut 5,6 % vuodesta 2015 vuoteen 2025. Viimeisen 5 vuoden aikana muutos on -5,0 %.

Kuvaaja esittää laatuvakioitua hintaindeksiä (2015=100). Aluejako: Tampere – indeksi kuvaa koko tämän alueen kehitystä, ei yksittäisen postinumeron, koska Tilastokeskus ei julkaise hintaindeksiä postinumerotasolla. Laatuvakiointi poistaa myytyjen asuntojen koostumuksen vaikutuksen, joten indeksi kuvaa hintamuutosta luotettavammin kuin neliöhintojen vertailu vuosien välillä.

Lähialueet

Vertaa muihin alueisiin: kaikki kunnan Tampere postinumeroalueet tai koko Suomen hakemisto. Nettotuoton oletuksia (hoitovastike, vajaakäyttö, varainsiirtovero) voit säätää itse kartalla.