VuokratuottokarttaHanko › 10900

Hanko Keskus 10900

Hanko · tilastovuosi 2025

Bruttovuokratuotto

5,90 %

Näytä kartalla

Neliöhinta on 2 417 €/m² ja keskineliövuokra 11,89 €/m²/kk. Hanko Keskus on keskikokoinen postinumeroalue (3 782 asukasta). Talouksien mediaanitulo on 33 201 €/v. Koko maan mittakaavassa tuotto on maltillinen, mikä on tyypillistä kalliimmille kasvualueille.

Bruttovuokratuotto5,90 %
Nettotuotto (oletuksilla)3,43 %
Neliöhinta2 417 €/m²
Keskineliövuokra11,89 €/m²/kk
Asuntokauppoja94
Vuokrahavaintoja115
Väkiluku3 782
Talouksien mediaanitulo33 201 €/v

Esimerkkilaskelma: 45 m² kaksio

Havainnollistava esimerkki alueen keskiarvoilla. Todellinen kohde voi poiketa merkittävästi – tämä auttaa hahmottamaan luvut euroina.

Velaton hinta (45 m²)108 765 €
Vuokra kuukaudessa535 €/kk
Vuokratulo vuodessa6 421 €/v
Bruttovuokratuotto5,90 %
Arvioitu nettotulo vuodessa*3 791 €/v
Nettovuokratuotto*3,43 %

Miten tuotto vertautuu?

Alueen 5,90 %:n bruttovuokratuotto on lähellä kunnan Hanko keskitasoa (5,90 %) ja koko maan keskitasoa (8,73 %) matalampi. Koko maan mediaania nostavat halpojen, usein väestöltään supistuvien paikkakuntien korkeat bruttotuotot, joten kasvukeskusten matalampi luku on odotettua eikä sellaisenaan kerro heikosta sijoituksesta.

Takaisinmaksuaika

Bruttovuokratuotolla 5,90 % sijoitus maksaisi itsensä takaisin pelkillä vuokratuloilla noin 17 vuodessa (ennen kuluja ja veroja). Nettotuotolla (3,43 %) vastaava aika on noin 29 vuotta. Luku on suuntaa-antava eikä huomioi arvonmuutosta tai rahoitusta.

Usein kysyttyä

Mikä on vuokratuotto alueella Hanko Keskus (10900)?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen bruttovuokratuotto alueella Hanko Keskus on 5,90 % (tilastovuosi 2025, lähde Tilastokeskus). Nettovuokratuotto on tyypillisillä oletuksilla noin 3,43 %.

Paljonko asunnot maksavat alueella Hanko Keskus?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 417 €/m² ja keskineliövuokra 11,89 €/m²/kk. Esimerkiksi 45 m² kaksio maksaisi keskimäärin noin 108 765 €.

Onko korkea vuokratuotto aina hyvä asia?

Ei välttämättä. Korkea laskennallinen tuotto liittyy usein matalampiin hintoihin ja voi kertoa hitaammasta arvonkehityksestä tai suuremmasta vuokrausriskistä. Tuotto kannattaa suhteuttaa alueen väestö- ja hintakehitykseen sekä vuokrakysyntään.

Hintakehitys

1001051101151202015201720192021202320252015: 100,02016: 102,2, vuosimuutos +2,2 %2017: 104,8, vuosimuutos +2,5 %2018: 107,7, vuosimuutos +2,8 %2019: 109,7, vuosimuutos +1,9 %2020: 113,3, vuosimuutos +3,3 %2021: 119,3, vuosimuutos +5,3 %2022: 119,5, vuosimuutos +0,2 %2023: 110,3, vuosimuutos -7,7 %2024: 105,7, vuosimuutos -4,2 %2025: 103,2, vuosimuutos -2,4 %103,2

Uusimaa: vanhojen osakeasuntojen hintataso on noussut 3,2 % vuodesta 2015 vuoteen 2025. Viimeisen 5 vuoden aikana muutos on -8,9 %.

Kuvaaja esittää laatuvakioitua hintaindeksiä (2015=100). Aluejako: Uusimaa – indeksi kuvaa koko tämän alueen kehitystä, ei yksittäisen postinumeron, koska Tilastokeskus ei julkaise hintaindeksiä postinumerotasolla. Laatuvakiointi poistaa myytyjen asuntojen koostumuksen vaikutuksen, joten indeksi kuvaa hintamuutosta luotettavammin kuin neliöhintojen vertailu vuosien välillä.

Lähialueet

Vertaa muihin alueisiin: kaikki kunnan Hanko postinumeroalueet tai koko Suomen hakemisto. Nettotuoton oletuksia (hoitovastike, vajaakäyttö, varainsiirtovero) voit säätää itse kartalla.