VuokratuottokarttaKerava › 04200

Kerava Keskus 04200

Kerava · tilastovuosi 2025

Bruttovuokratuotto

9,51 %

Näytä kartalla

Alueen 9,51 %:n bruttovuokratuotto on lähellä kunnan keskitasoa ja sijoittuu 4. korkeimmaksi kunnan 5 alueesta. Neliöhinta on 2 279 €/m² ja keskineliövuokra 18,07 €/m²/kk. Kerava Keskus on suuri postinumeroalue (12 602 asukasta). Talouksien mediaanitulo on 36 474 €/v, lähellä kunnan keskitasoa.

Bruttovuokratuotto9,51 %
Nettotuotto (oletuksilla)6,69 %
Neliöhinta2 279 €/m²
Keskineliövuokra18,07 €/m²/kk
Asuntokauppoja176
Vuokrahavaintoja2 076
Väkiluku12 602
Talouksien mediaanitulo36 474 €/v

Esimerkkilaskelma: 45 m² kaksio

Havainnollistava esimerkki alueen keskiarvoilla. Todellinen kohde voi poiketa merkittävästi – tämä auttaa hahmottamaan luvut euroina.

Velaton hinta (45 m²)102 555 €
Vuokra kuukaudessa813 €/kk
Vuokratulo vuodessa9 758 €/v
Bruttovuokratuotto9,51 %
Arvioitu nettotulo vuodessa*6 961 €/v
Nettovuokratuotto*6,69 %

Miten tuotto vertautuu?

Alueen 9,51 %:n bruttovuokratuotto on kunnan Kerava keskitasoa (10,82 %) matalampi ja koko maan keskitasoa (8,73 %) korkeampi.

Takaisinmaksuaika

Bruttovuokratuotolla 9,51 % sijoitus maksaisi itsensä takaisin pelkillä vuokratuloilla noin 11 vuodessa (ennen kuluja ja veroja). Nettotuotolla (6,69 %) vastaava aika on noin 15 vuotta. Luku on suuntaa-antava eikä huomioi arvonmuutosta tai rahoitusta.

Usein kysyttyä

Mikä on vuokratuotto alueella Kerava Keskus (04200)?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen bruttovuokratuotto alueella Kerava Keskus on 9,51 % (tilastovuosi 2025, lähde Tilastokeskus). Nettovuokratuotto on tyypillisillä oletuksilla noin 6,69 %.

Paljonko asunnot maksavat alueella Kerava Keskus?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 279 €/m² ja keskineliövuokra 18,07 €/m²/kk. Esimerkiksi 45 m² kaksio maksaisi keskimäärin noin 102 555 €.

Onko korkea vuokratuotto aina hyvä asia?

Ei välttämättä. Korkea laskennallinen tuotto liittyy usein matalampiin hintoihin ja voi kertoa hitaammasta arvonkehityksestä tai suuremmasta vuokrausriskistä. Tuotto kannattaa suhteuttaa alueen väestö- ja hintakehitykseen sekä vuokrakysyntään.

Hintakehitys

90951001052015201720192021202320252015: 100,02016: 101,0, vuosimuutos +1,0 %2017: 99,7, vuosimuutos -1,3 %2018: 98,8, vuosimuutos -0,9 %2019: 98,2, vuosimuutos -0,6 %2020: 100,3, vuosimuutos +2,1 %2021: 104,7, vuosimuutos +4,4 %2022: 101,8, vuosimuutos -2,8 %2023: 93,2, vuosimuutos -8,4 %2024: 87,7, vuosimuutos -5,9 %2025: 89,1, vuosimuutos +1,6 %89,1

Kerava: vanhojen osakeasuntojen hintataso on laskenut 10,9 % vuodesta 2015 vuoteen 2025. Viimeisen 5 vuoden aikana muutos on -11,2 %.

Kuvaaja esittää laatuvakioitua hintaindeksiä (2015=100). Aluejako: Kerava – indeksi kuvaa koko tämän alueen kehitystä, ei yksittäisen postinumeron, koska Tilastokeskus ei julkaise hintaindeksiä postinumerotasolla. Laatuvakiointi poistaa myytyjen asuntojen koostumuksen vaikutuksen, joten indeksi kuvaa hintamuutosta luotettavammin kuin neliöhintojen vertailu vuosien välillä.

Lähialueet

Vertaa muihin alueisiin: kaikki kunnan Kerava postinumeroalueet tai koko Suomen hakemisto. Nettotuoton oletuksia (hoitovastike, vajaakäyttö, varainsiirtovero) voit säätää itse kartalla.