VuokratuottokarttaVantaa › 01510

Kirkonkylä-Veromäki 01510

Vantaa · tilastovuosi 2025

Bruttovuokratuotto

7,00 %

Näytä kartalla

Alueen 7,00 %:n bruttovuokratuotto on kunnan keskitasoa matalampi. Neliöhinta on 3 943 €/m² ja keskineliövuokra 23,01 €/m²/kk. Kirkonkylä-Veromäki on suuri postinumeroalue (7 870 asukasta). Talouksien mediaanitulo (39 098 €/v) jää kunnan Vantaa keskitason alapuolelle. Koko maan mittakaavassa tuotto on maltillinen, mikä on tyypillistä kalliimmille kasvualueille.

Bruttovuokratuotto7,00 %
Nettotuotto (oletuksilla)5,27 %
Neliöhinta3 943 €/m²
Keskineliövuokra23,01 €/m²/kk
Asuntokauppoja135
Vuokrahavaintoja323
Väkiluku7 870
Talouksien mediaanitulo39 098 €/v

Esimerkkilaskelma: 45 m² kaksio

Havainnollistava esimerkki alueen keskiarvoilla. Todellinen kohde voi poiketa merkittävästi – tämä auttaa hahmottamaan luvut euroina.

Velaton hinta (45 m²)177 435 €
Vuokra kuukaudessa1 035 €/kk
Vuokratulo vuodessa12 425 €/v
Bruttovuokratuotto7,00 %
Arvioitu nettotulo vuodessa*9 496 €/v
Nettovuokratuotto*5,27 %

Miten tuotto vertautuu?

Alueen 7,00 %:n bruttovuokratuotto on kunnan Vantaa keskitasoa (9,03 %) matalampi ja koko maan keskitasoa (8,73 %) matalampi.

Takaisinmaksuaika

Bruttovuokratuotolla 7,00 % sijoitus maksaisi itsensä takaisin pelkillä vuokratuloilla noin 14 vuodessa (ennen kuluja ja veroja). Nettotuotolla (5,27 %) vastaava aika on noin 19 vuotta. Luku on suuntaa-antava eikä huomioi arvonmuutosta tai rahoitusta.

Usein kysyttyä

Mikä on vuokratuotto alueella Kirkonkylä-Veromäki (01510)?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen bruttovuokratuotto alueella Kirkonkylä-Veromäki on 7,00 % (tilastovuosi 2025, lähde Tilastokeskus). Nettovuokratuotto on tyypillisillä oletuksilla noin 5,27 %.

Paljonko asunnot maksavat alueella Kirkonkylä-Veromäki?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 3 943 €/m² ja keskineliövuokra 23,01 €/m²/kk. Esimerkiksi 45 m² kaksio maksaisi keskimäärin noin 177 435 €.

Onko korkea vuokratuotto aina hyvä asia?

Ei välttämättä. Korkea laskennallinen tuotto liittyy usein matalampiin hintoihin ja voi kertoa hitaammasta arvonkehityksestä tai suuremmasta vuokrausriskistä. Tuotto kannattaa suhteuttaa alueen väestö- ja hintakehitykseen sekä vuokrakysyntään.

Hintakehitys

90951001052015201720192021202320252015: 100,02016: 100,6, vuosimuutos +0,6 %2017: 100,9, vuosimuutos +0,3 %2018: 102,0, vuosimuutos +1,1 %2019: 102,7, vuosimuutos +0,7 %2020: 103,9, vuosimuutos +1,2 %2021: 106,7, vuosimuutos +2,7 %2022: 106,4, vuosimuutos -0,3 %2023: 97,8, vuosimuutos -8,1 %2024: 92,0, vuosimuutos -5,9 %2025: 89,0, vuosimuutos -3,3 %89,0

Vantaa: vanhojen osakeasuntojen hintataso on laskenut 11,0 % vuodesta 2015 vuoteen 2025. Viimeisen 5 vuoden aikana muutos on -14,3 %.

Kuvaaja esittää laatuvakioitua hintaindeksiä (2015=100). Aluejako: Vantaa – indeksi kuvaa koko tämän alueen kehitystä, ei yksittäisen postinumeron, koska Tilastokeskus ei julkaise hintaindeksiä postinumerotasolla. Laatuvakiointi poistaa myytyjen asuntojen koostumuksen vaikutuksen, joten indeksi kuvaa hintamuutosta luotettavammin kuin neliöhintojen vertailu vuosien välillä.

Lähialueet

Vertaa muihin alueisiin: kaikki kunnan Vantaa postinumeroalueet tai koko Suomen hakemisto. Nettotuoton oletuksia (hoitovastike, vajaakäyttö, varainsiirtovero) voit säätää itse kartalla.