Vuokratuottokartta › Vantaa › 01690
Ylästö 01690
Vantaa · tilastovuosi 2025
Bruttovuokratuotto
7,32 %
Näytä kartallaAlueen 7,32 %:n bruttovuokratuotto on kunnan keskitasoa matalampi. Neliöhinta on 3 816 €/m² ja keskineliövuokra 23,27 €/m²/kk. Ylästö on keskikokoinen postinumeroalue (5 485 asukasta). Talouksien mediaanitulo (78 106 €/v) on kunnan Vantaa korkeimpia, mikä tukee vuokrakysyntää. Koko maan mittakaavassa tuotto on maltillinen, mikä on tyypillistä kalliimmille kasvualueille. Postinumerotason vuokratietoa ei julkaista tälle alueelle, joten keskineliövuokra ja siitä laskettu tuotto ovat arvioita: vuokra on mallinnettu alueen toteutuneesta neliöhinnasta. Neliöhinta ja kauppamäärä ovat aitoa postinumerotason dataa.
| Bruttovuokratuotto | 7,32 % △ |
|---|---|
| Nettotuotto (oletuksilla) | 5,52 % |
| Neliöhinta | 3 816 €/m² |
| Keskineliövuokra | 23,27 €/m²/kk △ |
| Asuntokauppoja | 47 |
| Vuokrahavaintoja | – |
| Väkiluku | 5 485 |
| Talouksien mediaanitulo | 78 106 €/v |
△ Postinumerotason vuokratietoa ei julkaista tälle alueelle, joten keskineliövuokra ja siitä laskettu tuotto ovat arvioita. Vuokra on mallinnettu alueen toteutuneesta neliöhinnasta kunnan sisäisellä hinta–vuokra-suhteella; neliöhinta ja kauppamäärä ovat aitoa postinumerotason dataa. Tulkitse tuotto suuntaa-antavana.
Esimerkkilaskelma: 45 m² kaksio
Havainnollistava esimerkki alueen keskiarvoilla. Todellinen kohde voi poiketa merkittävästi – tämä auttaa hahmottamaan luvut euroina.
| Velaton hinta (45 m²) | 171 720 € |
|---|---|
| Vuokra kuukaudessa | 1 047 €/kk |
| Vuokratulo vuodessa | 12 566 €/v |
| Bruttovuokratuotto | 7,32 % |
| Arvioitu nettotulo vuodessa* | 9 629 €/v |
| Nettovuokratuotto* | 5,52 % |
* Oletuksin: hoitovastike 4,5 €/m²/kk, vajaakäyttö 5 %. Ei sisällä remontteja, rahoitusvastiketta, rahoituskuluja eikä varainsiirtoveroa. Nettotuoton oletuksia voi säätää kartalla.
Miten tuotto vertautuu?
Alueen 7,32 %:n bruttovuokratuotto on kunnan Vantaa keskitasoa (9,03 %) matalampi ja koko maan keskitasoa (8,73 %) matalampi.
Takaisinmaksuaika
Bruttovuokratuotolla 7,32 % sijoitus maksaisi itsensä takaisin pelkillä vuokratuloilla noin 14 vuodessa (ennen kuluja ja veroja). Nettotuotolla (5,52 %) vastaava aika on noin 18 vuotta. Luku on suuntaa-antava eikä huomioi arvonmuutosta tai rahoitusta.
Usein kysyttyä
Mikä on vuokratuotto alueella Ylästö (01690)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen bruttovuokratuotto alueella Ylästö on 7,32 % (tilastovuosi 2025, lähde Tilastokeskus). Nettovuokratuotto on tyypillisillä oletuksilla noin 5,52 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Ylästö?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 3 816 €/m² ja keskineliövuokra 23,27 €/m²/kk. Esimerkiksi 45 m² kaksio maksaisi keskimäärin noin 171 720 €.
Onko korkea vuokratuotto aina hyvä asia?
Ei välttämättä. Korkea laskennallinen tuotto liittyy usein matalampiin hintoihin ja voi kertoa hitaammasta arvonkehityksestä tai suuremmasta vuokrausriskistä. Tuotto kannattaa suhteuttaa alueen väestö- ja hintakehitykseen sekä vuokrakysyntään.
Hintakehitys
Vantaa: vanhojen osakeasuntojen hintataso on laskenut 11,0 % vuodesta 2015 vuoteen 2025. Viimeisen 5 vuoden aikana muutos on -14,3 %.
Kuvaaja esittää laatuvakioitua hintaindeksiä (2015=100). Aluejako: Vantaa – indeksi kuvaa koko tämän alueen kehitystä, ei yksittäisen postinumeron, koska Tilastokeskus ei julkaise hintaindeksiä postinumerotasolla. Laatuvakiointi poistaa myytyjen asuntojen koostumuksen vaikutuksen, joten indeksi kuvaa hintamuutosta luotettavammin kuin neliöhintojen vertailu vuosien välillä.
Lähialueet
- 01740 Tuupakan teollisuusalue – 7,44 %
- 01670 Vantaanlaakso – 9,03 %
- 01520 Tammisto – 6,84 %
- 00690 Torpparinmäki – 7,76 %
- 00670 Paloheinä – 7,28 %
- 01510 Kirkonkylä-Veromäki – 7,00 %
Vertaa muihin alueisiin: kaikki kunnan Vantaa postinumeroalueet tai koko Suomen hakemisto. Nettotuoton oletuksia (hoitovastike, vajaakäyttö, varainsiirtovero) voit säätää itse kartalla.