VuokratuottokarttaVantaa › 01450

Korso 01450

Vantaa · tilastovuosi 2025

Bruttovuokratuotto

9,73 %

Näytä kartalla

Alueen 9,73 %:n bruttovuokratuotto on lähellä kunnan keskitasoa. Neliöhinta on 2 349 €/m² ja keskineliövuokra 19,05 €/m²/kk. Korso on suuri postinumeroalue (18 126 asukasta). Talouksien mediaanitulo on 42 453 €/v, lähellä kunnan keskitasoa. Koko maan mittakaavassa tuotto on keskimääräistä korkeampi.

Bruttovuokratuotto9,73 %
Nettotuotto (oletuksilla)6,96 %
Neliöhinta2 349 €/m²
Keskineliövuokra19,05 €/m²/kk
Asuntokauppoja148
Vuokrahavaintoja1 032
Väkiluku18 126
Talouksien mediaanitulo42 453 €/v

Esimerkkilaskelma: 45 m² kaksio

Havainnollistava esimerkki alueen keskiarvoilla. Todellinen kohde voi poiketa merkittävästi – tämä auttaa hahmottamaan luvut euroina.

Velaton hinta (45 m²)105 705 €
Vuokra kuukaudessa857 €/kk
Vuokratulo vuodessa10 287 €/v
Bruttovuokratuotto9,73 %
Arvioitu nettotulo vuodessa*7 464 €/v
Nettovuokratuotto*6,96 %

Miten tuotto vertautuu?

Alueen 9,73 %:n bruttovuokratuotto on kunnan Vantaa keskitasoa (9,03 %) korkeampi ja koko maan keskitasoa (8,73 %) korkeampi.

Takaisinmaksuaika

Bruttovuokratuotolla 9,73 % sijoitus maksaisi itsensä takaisin pelkillä vuokratuloilla noin 10 vuodessa (ennen kuluja ja veroja). Nettotuotolla (6,96 %) vastaava aika on noin 14 vuotta. Luku on suuntaa-antava eikä huomioi arvonmuutosta tai rahoitusta.

Usein kysyttyä

Mikä on vuokratuotto alueella Korso (01450)?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen bruttovuokratuotto alueella Korso on 9,73 % (tilastovuosi 2025, lähde Tilastokeskus). Nettovuokratuotto on tyypillisillä oletuksilla noin 6,96 %.

Paljonko asunnot maksavat alueella Korso?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 349 €/m² ja keskineliövuokra 19,05 €/m²/kk. Esimerkiksi 45 m² kaksio maksaisi keskimäärin noin 105 705 €.

Onko korkea vuokratuotto aina hyvä asia?

Ei välttämättä. Korkea laskennallinen tuotto liittyy usein matalampiin hintoihin ja voi kertoa hitaammasta arvonkehityksestä tai suuremmasta vuokrausriskistä. Tuotto kannattaa suhteuttaa alueen väestö- ja hintakehitykseen sekä vuokrakysyntään.

Hintakehitys

90951001052015201720192021202320252015: 100,02016: 100,6, vuosimuutos +0,6 %2017: 100,9, vuosimuutos +0,3 %2018: 102,0, vuosimuutos +1,1 %2019: 102,7, vuosimuutos +0,7 %2020: 103,9, vuosimuutos +1,2 %2021: 106,7, vuosimuutos +2,7 %2022: 106,4, vuosimuutos -0,3 %2023: 97,8, vuosimuutos -8,1 %2024: 92,0, vuosimuutos -5,9 %2025: 89,0, vuosimuutos -3,3 %89,0

Vantaa: vanhojen osakeasuntojen hintataso on laskenut 11,0 % vuodesta 2015 vuoteen 2025. Viimeisen 5 vuoden aikana muutos on -14,3 %.

Kuvaaja esittää laatuvakioitua hintaindeksiä (2015=100). Aluejako: Vantaa – indeksi kuvaa koko tämän alueen kehitystä, ei yksittäisen postinumeron, koska Tilastokeskus ei julkaise hintaindeksiä postinumerotasolla. Laatuvakiointi poistaa myytyjen asuntojen koostumuksen vaikutuksen, joten indeksi kuvaa hintamuutosta luotettavammin kuin neliöhintojen vertailu vuosien välillä.

Lähialueet

Vertaa muihin alueisiin: kaikki kunnan Vantaa postinumeroalueet tai koko Suomen hakemisto. Nettotuoton oletuksia (hoitovastike, vajaakäyttö, varainsiirtovero) voit säätää itse kartalla.