VuokratuottokarttaVantaa › 01400

Rekola 01400

Vantaa · tilastovuosi 2025

Bruttovuokratuotto

9,11 %

Näytä kartalla

Alueen 9,11 %:n bruttovuokratuotto on lähellä kunnan keskitasoa. Neliöhinta on 3 203 €/m² ja keskineliövuokra 24,31 €/m²/kk. Rekola on suuri postinumeroalue (9 822 asukasta). Talouksien mediaanitulo on 41 402 €/v, lähellä kunnan keskitasoa.

Bruttovuokratuotto9,11 %
Nettotuotto (oletuksilla)6,95 %
Neliöhinta3 203 €/m²
Keskineliövuokra24,31 €/m²/kk
Asuntokauppoja66
Vuokrahavaintoja227
Väkiluku9 822
Talouksien mediaanitulo41 402 €/v

Esimerkkilaskelma: 45 m² kaksio

Havainnollistava esimerkki alueen keskiarvoilla. Todellinen kohde voi poiketa merkittävästi – tämä auttaa hahmottamaan luvut euroina.

Velaton hinta (45 m²)144 135 €
Vuokra kuukaudessa1 094 €/kk
Vuokratulo vuodessa13 127 €/v
Bruttovuokratuotto9,11 %
Arvioitu nettotulo vuodessa*10 163 €/v
Nettovuokratuotto*6,95 %

Miten tuotto vertautuu?

Alueen 9,11 %:n bruttovuokratuotto on lähellä kunnan Vantaa keskitasoa (9,03 %) ja lähellä koko maan keskitasoa (8,73 %).

Takaisinmaksuaika

Bruttovuokratuotolla 9,11 % sijoitus maksaisi itsensä takaisin pelkillä vuokratuloilla noin 11 vuodessa (ennen kuluja ja veroja). Nettotuotolla (6,95 %) vastaava aika on noin 14 vuotta. Luku on suuntaa-antava eikä huomioi arvonmuutosta tai rahoitusta.

Usein kysyttyä

Mikä on vuokratuotto alueella Rekola (01400)?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen bruttovuokratuotto alueella Rekola on 9,11 % (tilastovuosi 2025, lähde Tilastokeskus). Nettovuokratuotto on tyypillisillä oletuksilla noin 6,95 %.

Paljonko asunnot maksavat alueella Rekola?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 3 203 €/m² ja keskineliövuokra 24,31 €/m²/kk. Esimerkiksi 45 m² kaksio maksaisi keskimäärin noin 144 135 €.

Onko korkea vuokratuotto aina hyvä asia?

Ei välttämättä. Korkea laskennallinen tuotto liittyy usein matalampiin hintoihin ja voi kertoa hitaammasta arvonkehityksestä tai suuremmasta vuokrausriskistä. Tuotto kannattaa suhteuttaa alueen väestö- ja hintakehitykseen sekä vuokrakysyntään.

Hintakehitys

90951001052015201720192021202320252015: 100,02016: 100,6, vuosimuutos +0,6 %2017: 100,9, vuosimuutos +0,3 %2018: 102,0, vuosimuutos +1,1 %2019: 102,7, vuosimuutos +0,7 %2020: 103,9, vuosimuutos +1,2 %2021: 106,7, vuosimuutos +2,7 %2022: 106,4, vuosimuutos -0,3 %2023: 97,8, vuosimuutos -8,1 %2024: 92,0, vuosimuutos -5,9 %2025: 89,0, vuosimuutos -3,3 %89,0

Vantaa: vanhojen osakeasuntojen hintataso on laskenut 11,0 % vuodesta 2015 vuoteen 2025. Viimeisen 5 vuoden aikana muutos on -14,3 %.

Kuvaaja esittää laatuvakioitua hintaindeksiä (2015=100). Aluejako: Vantaa – indeksi kuvaa koko tämän alueen kehitystä, ei yksittäisen postinumeron, koska Tilastokeskus ei julkaise hintaindeksiä postinumerotasolla. Laatuvakiointi poistaa myytyjen asuntojen koostumuksen vaikutuksen, joten indeksi kuvaa hintamuutosta luotettavammin kuin neliöhintojen vertailu vuosien välillä.

Lähialueet

Vertaa muihin alueisiin: kaikki kunnan Vantaa postinumeroalueet tai koko Suomen hakemisto. Nettotuoton oletuksia (hoitovastike, vajaakäyttö, varainsiirtovero) voit säätää itse kartalla.