VuokratuottokarttaVantaa › 01230

Vaarala 01230

Vantaa · tilastovuosi 2025

Bruttovuokratuotto

9,42 %

Näytä kartalla

Alueen 9,42 %:n bruttovuokratuotto on lähellä kunnan keskitasoa. Neliöhinta on 2 715 €/m² ja keskineliövuokra 21,31 €/m²/kk. Vaarala on keskikokoinen postinumeroalue (3 081 asukasta). Talouksien mediaanitulo (52 690 €/v) on kunnan Vantaa korkeimpia, mikä tukee vuokrakysyntää.

Bruttovuokratuotto9,42 %
Nettotuotto (oletuksilla)6,95 %
Neliöhinta2 715 €/m²
Keskineliövuokra21,31 €/m²/kk
Asuntokauppoja43
Vuokrahavaintoja132
Väkiluku3 081
Talouksien mediaanitulo52 690 €/v

Esimerkkilaskelma: 45 m² kaksio

Havainnollistava esimerkki alueen keskiarvoilla. Todellinen kohde voi poiketa merkittävästi – tämä auttaa hahmottamaan luvut euroina.

Velaton hinta (45 m²)122 175 €
Vuokra kuukaudessa959 €/kk
Vuokratulo vuodessa11 507 €/v
Bruttovuokratuotto9,42 %
Arvioitu nettotulo vuodessa*8 624 €/v
Nettovuokratuotto*6,95 %

Miten tuotto vertautuu?

Alueen 9,42 %:n bruttovuokratuotto on lähellä kunnan Vantaa keskitasoa (9,03 %) ja koko maan keskitasoa (8,73 %) korkeampi.

Takaisinmaksuaika

Bruttovuokratuotolla 9,42 % sijoitus maksaisi itsensä takaisin pelkillä vuokratuloilla noin 11 vuodessa (ennen kuluja ja veroja). Nettotuotolla (6,95 %) vastaava aika on noin 14 vuotta. Luku on suuntaa-antava eikä huomioi arvonmuutosta tai rahoitusta.

Usein kysyttyä

Mikä on vuokratuotto alueella Vaarala (01230)?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen bruttovuokratuotto alueella Vaarala on 9,42 % (tilastovuosi 2025, lähde Tilastokeskus). Nettovuokratuotto on tyypillisillä oletuksilla noin 6,95 %.

Paljonko asunnot maksavat alueella Vaarala?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 715 €/m² ja keskineliövuokra 21,31 €/m²/kk. Esimerkiksi 45 m² kaksio maksaisi keskimäärin noin 122 175 €.

Onko korkea vuokratuotto aina hyvä asia?

Ei välttämättä. Korkea laskennallinen tuotto liittyy usein matalampiin hintoihin ja voi kertoa hitaammasta arvonkehityksestä tai suuremmasta vuokrausriskistä. Tuotto kannattaa suhteuttaa alueen väestö- ja hintakehitykseen sekä vuokrakysyntään.

Hintakehitys

90951001052015201720192021202320252015: 100,02016: 100,6, vuosimuutos +0,6 %2017: 100,9, vuosimuutos +0,3 %2018: 102,0, vuosimuutos +1,1 %2019: 102,7, vuosimuutos +0,7 %2020: 103,9, vuosimuutos +1,2 %2021: 106,7, vuosimuutos +2,7 %2022: 106,4, vuosimuutos -0,3 %2023: 97,8, vuosimuutos -8,1 %2024: 92,0, vuosimuutos -5,9 %2025: 89,0, vuosimuutos -3,3 %89,0

Vantaa: vanhojen osakeasuntojen hintataso on laskenut 11,0 % vuodesta 2015 vuoteen 2025. Viimeisen 5 vuoden aikana muutos on -14,3 %.

Kuvaaja esittää laatuvakioitua hintaindeksiä (2015=100). Aluejako: Vantaa – indeksi kuvaa koko tämän alueen kehitystä, ei yksittäisen postinumeron, koska Tilastokeskus ei julkaise hintaindeksiä postinumerotasolla. Laatuvakiointi poistaa myytyjen asuntojen koostumuksen vaikutuksen, joten indeksi kuvaa hintamuutosta luotettavammin kuin neliöhintojen vertailu vuosien välillä.

Lähialueet

Vertaa muihin alueisiin: kaikki kunnan Vantaa postinumeroalueet tai koko Suomen hakemisto. Nettotuoton oletuksia (hoitovastike, vajaakäyttö, varainsiirtovero) voit säätää itse kartalla.