Vuokratuottokartta › Kouvola › 46900
Inkeroinen 46900
Kouvola · tilastovuosi 2025
Bruttovuokratuotto
10,43 %
Näytä kartallaAlueen 10,43 %:n bruttovuokratuotto on lähellä kunnan keskitasoa. Matala neliöhinta (1 114 €/m²) nostaa laskennallista tuottoa; tällaisilla alueilla kannattaa kuitenkin arvioida arvonkehitys ja vuokrausaste erikseen. Inkeroinen on keskikokoinen postinumeroalue (3 186 asukasta). Talouksien mediaanitulo (33 833 €/v) jää kunnan Kouvola keskitason alapuolelle. Koko maan mittakaavassa tuotto on keskimääräistä korkeampi. Postinumerotason vuokratieto on tietosuojasyistä peitetty, joten laskelmassa on käytetty kunnan keskiarvoa – tulkitse luku suuntaa-antavana.
| Bruttovuokratuotto | 10,43 % ※ |
|---|---|
| Nettotuotto (oletuksilla) | 5,22 % |
| Neliöhinta | 1 114 €/m² ※ |
| Keskineliövuokra | 9,68 €/m²/kk |
| Asuntokauppoja | – |
| Vuokrahavaintoja | 20 |
| Väkiluku | 3 186 |
| Talouksien mediaanitulo | 33 833 €/v |
※ Postinumerotason tieto on tietosuojasyistä peitetty, joten merkityissä luvuissa on käytetty koko kunnan keskiarvoa. Se tasoittaa alueiden välisiä eroja – tulkitse suuntaa-antavana.
Esimerkkilaskelma: 45 m² kaksio
Havainnollistava esimerkki alueen keskiarvoilla. Todellinen kohde voi poiketa merkittävästi – tämä auttaa hahmottamaan luvut euroina.
| Velaton hinta (45 m²) | 50 130 € |
|---|---|
| Vuokra kuukaudessa | 436 €/kk |
| Vuokratulo vuodessa | 5 227 €/v |
| Bruttovuokratuotto | 10,43 % |
| Arvioitu nettotulo vuodessa* | 2 657 €/v |
| Nettovuokratuotto* | 5,22 % |
* Oletuksin: hoitovastike 4,5 €/m²/kk, vajaakäyttö 5 %. Ei sisällä remontteja, rahoitusvastiketta, rahoituskuluja eikä varainsiirtoveroa. Nettotuoton oletuksia voi säätää kartalla.
Miten tuotto vertautuu?
Alueen 10,43 %:n bruttovuokratuotto on kunnan Kouvola keskitasoa (11,77 %) matalampi ja koko maan keskitasoa (8,73 %) korkeampi.
Takaisinmaksuaika
Bruttovuokratuotolla 10,43 % sijoitus maksaisi itsensä takaisin pelkillä vuokratuloilla noin 10 vuodessa (ennen kuluja ja veroja). Nettotuotolla (5,22 %) vastaava aika on noin 19 vuotta. Luku on suuntaa-antava eikä huomioi arvonmuutosta tai rahoitusta.
Usein kysyttyä
Mikä on vuokratuotto alueella Inkeroinen (46900)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen bruttovuokratuotto alueella Inkeroinen on 10,43 % (tilastovuosi 2025, lähde Tilastokeskus). Nettovuokratuotto on tyypillisillä oletuksilla noin 5,22 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Inkeroinen?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 114 €/m² ja keskineliövuokra 9,68 €/m²/kk. Esimerkiksi 45 m² kaksio maksaisi keskimäärin noin 50 130 €.
Onko korkea vuokratuotto aina hyvä asia?
Ei välttämättä. Korkea laskennallinen tuotto liittyy usein matalampiin hintoihin ja voi kertoa hitaammasta arvonkehityksestä tai suuremmasta vuokrausriskistä. Tuotto kannattaa suhteuttaa alueen väestö- ja hintakehitykseen sekä vuokrakysyntään.
Hintakehitys
Kouvola: vanhojen osakeasuntojen hintataso on laskenut 27,3 % vuodesta 2015 vuoteen 2025. Viimeisen 5 vuoden aikana muutos on -12,5 %.
Kuvaaja esittää laatuvakioitua hintaindeksiä (2015=100). Aluejako: Kouvola – indeksi kuvaa koko tämän alueen kehitystä, ei yksittäisen postinumeron, koska Tilastokeskus ei julkaise hintaindeksiä postinumerotasolla. Laatuvakiointi poistaa myytyjen asuntojen koostumuksen vaikutuksen, joten indeksi kuvaa hintamuutosta luotettavammin kuin neliöhintojen vertailu vuosien välillä.
Lähialueet
- 46910 Anjala – 19,76 %
- 46860 Anjalankoski Keskus – 11,77 %
- 46750 Liikkala – 11,77 %
- 46930 Huruksela – 12,35 %
- 49340 Juurikorpi – 12,35 %
- 46800 Myllykoski – 17,19 %
Vertaa muihin alueisiin: kaikki kunnan Kouvola postinumeroalueet tai koko Suomen hakemisto. Nettotuoton oletuksia (hoitovastike, vajaakäyttö, varainsiirtovero) voit säätää itse kartalla.