VuokratuottokarttaTampere › 33270

Epilä 33270

Tampere · tilastovuosi 2025

Bruttovuokratuotto

7,37 %

Näytä kartalla

Alueen 7,37 %:n bruttovuokratuotto on lähellä kunnan keskitasoa. Neliöhinta on 2 685 €/m² ja keskineliövuokra 16,49 €/m²/kk. Epilä on suuri postinumeroalue (7 330 asukasta). Talouksien mediaanitulo on 36 572 €/v, lähellä kunnan keskitasoa. Koko maan mittakaavassa tuotto on maltillinen, mikä on tyypillistä kalliimmille kasvualueille.

Bruttovuokratuotto7,37 %
Nettotuotto (oletuksilla)5,02 %
Neliöhinta2 685 €/m²
Keskineliövuokra16,49 €/m²/kk
Asuntokauppoja107
Vuokrahavaintoja661
Väkiluku7 330
Talouksien mediaanitulo36 572 €/v

Esimerkkilaskelma: 45 m² kaksio

Havainnollistava esimerkki alueen keskiarvoilla. Todellinen kohde voi poiketa merkittävästi – tämä auttaa hahmottamaan luvut euroina.

Velaton hinta (45 m²)120 825 €
Vuokra kuukaudessa742 €/kk
Vuokratulo vuodessa8 905 €/v
Bruttovuokratuotto7,37 %
Arvioitu nettotulo vuodessa*6 151 €/v
Nettovuokratuotto*5,02 %

Miten tuotto vertautuu?

Alueen 7,37 %:n bruttovuokratuotto on lähellä kunnan Tampere keskitasoa (7,20 %) ja koko maan keskitasoa (8,73 %) matalampi.

Takaisinmaksuaika

Bruttovuokratuotolla 7,37 % sijoitus maksaisi itsensä takaisin pelkillä vuokratuloilla noin 14 vuodessa (ennen kuluja ja veroja). Nettotuotolla (5,02 %) vastaava aika on noin 20 vuotta. Luku on suuntaa-antava eikä huomioi arvonmuutosta tai rahoitusta.

Usein kysyttyä

Mikä on vuokratuotto alueella Epilä (33270)?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen bruttovuokratuotto alueella Epilä on 7,37 % (tilastovuosi 2025, lähde Tilastokeskus). Nettovuokratuotto on tyypillisillä oletuksilla noin 5,02 %.

Paljonko asunnot maksavat alueella Epilä?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 685 €/m² ja keskineliövuokra 16,49 €/m²/kk. Esimerkiksi 45 m² kaksio maksaisi keskimäärin noin 120 825 €.

Onko korkea vuokratuotto aina hyvä asia?

Ei välttämättä. Korkea laskennallinen tuotto liittyy usein matalampiin hintoihin ja voi kertoa hitaammasta arvonkehityksestä tai suuremmasta vuokrausriskistä. Tuotto kannattaa suhteuttaa alueen väestö- ja hintakehitykseen sekä vuokrakysyntään.

Hintakehitys

1001051101151202015201720192021202320252015: 100,02016: 102,0, vuosimuutos +2,0 %2017: 103,0, vuosimuutos +1,0 %2018: 107,0, vuosimuutos +3,9 %2019: 107,8, vuosimuutos +0,7 %2020: 111,1, vuosimuutos +3,1 %2021: 116,9, vuosimuutos +5,2 %2022: 119,3, vuosimuutos +2,1 %2023: 112,5, vuosimuutos -5,7 %2024: 108,3, vuosimuutos -3,7 %2025: 105,6, vuosimuutos -2,5 %105,6

Tampere: vanhojen osakeasuntojen hintataso on noussut 5,6 % vuodesta 2015 vuoteen 2025. Viimeisen 5 vuoden aikana muutos on -5,0 %.

Kuvaaja esittää laatuvakioitua hintaindeksiä (2015=100). Aluejako: Tampere – indeksi kuvaa koko tämän alueen kehitystä, ei yksittäisen postinumeron, koska Tilastokeskus ei julkaise hintaindeksiä postinumerotasolla. Laatuvakiointi poistaa myytyjen asuntojen koostumuksen vaikutuksen, joten indeksi kuvaa hintamuutosta luotettavammin kuin neliöhintojen vertailu vuosien välillä.

Lähialueet

Vertaa muihin alueisiin: kaikki kunnan Tampere postinumeroalueet tai koko Suomen hakemisto. Nettotuoton oletuksia (hoitovastike, vajaakäyttö, varainsiirtovero) voit säätää itse kartalla.