Vuokratuottokartta › Porvoo › 06100
Porvoo Keskus 06100
Porvoo · tilastovuosi 2025
Bruttovuokratuotto
7,34 %
Näytä kartallaAlueen 7,34 %:n bruttovuokratuotto on selvästi kunnan keskitasoa korkeampi ja sijoittuu 3. korkeimmaksi kunnan 24 alueesta. Neliöhinta on 2 871 €/m² ja keskineliövuokra 17,55 €/m²/kk. Porvoo Keskus on suuri postinumeroalue (19 272 asukasta). Talouksien mediaanitulo (39 878 €/v) jää kunnan Porvoo keskitason alapuolelle. Koko maan mittakaavassa tuotto on maltillinen, mikä on tyypillistä kalliimmille kasvualueille.
| Bruttovuokratuotto | 7,34 % |
|---|---|
| Nettotuotto (oletuksilla) | 5,11 % |
| Neliöhinta | 2 871 €/m² |
| Keskineliövuokra | 17,55 €/m²/kk |
| Asuntokauppoja | 270 |
| Vuokrahavaintoja | 1 423 |
| Väkiluku | 19 272 |
| Talouksien mediaanitulo | 39 878 €/v |
Esimerkkilaskelma: 45 m² kaksio
Havainnollistava esimerkki alueen keskiarvoilla. Todellinen kohde voi poiketa merkittävästi – tämä auttaa hahmottamaan luvut euroina.
| Velaton hinta (45 m²) | 129 195 € |
|---|---|
| Vuokra kuukaudessa | 790 €/kk |
| Vuokratulo vuodessa | 9 477 €/v |
| Bruttovuokratuotto | 7,34 % |
| Arvioitu nettotulo vuodessa* | 6 695 €/v |
| Nettovuokratuotto* | 5,11 % |
* Oletuksin: hoitovastike 4,5 €/m²/kk, vajaakäyttö 5 %. Ei sisällä remontteja, rahoitusvastiketta, rahoituskuluja eikä varainsiirtoveroa. Nettotuoton oletuksia voi säätää kartalla.
Miten tuotto vertautuu?
Alueen 7,34 %:n bruttovuokratuotto on kunnan Porvoo keskitasoa (6,35 %) korkeampi ja koko maan keskitasoa (8,73 %) matalampi.
Takaisinmaksuaika
Bruttovuokratuotolla 7,34 % sijoitus maksaisi itsensä takaisin pelkillä vuokratuloilla noin 14 vuodessa (ennen kuluja ja veroja). Nettotuotolla (5,11 %) vastaava aika on noin 20 vuotta. Luku on suuntaa-antava eikä huomioi arvonmuutosta tai rahoitusta.
Usein kysyttyä
Mikä on vuokratuotto alueella Porvoo Keskus (06100)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen bruttovuokratuotto alueella Porvoo Keskus on 7,34 % (tilastovuosi 2025, lähde Tilastokeskus). Nettovuokratuotto on tyypillisillä oletuksilla noin 5,11 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Porvoo Keskus?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 871 €/m² ja keskineliövuokra 17,55 €/m²/kk. Esimerkiksi 45 m² kaksio maksaisi keskimäärin noin 129 195 €.
Onko korkea vuokratuotto aina hyvä asia?
Ei välttämättä. Korkea laskennallinen tuotto liittyy usein matalampiin hintoihin ja voi kertoa hitaammasta arvonkehityksestä tai suuremmasta vuokrausriskistä. Tuotto kannattaa suhteuttaa alueen väestö- ja hintakehitykseen sekä vuokrakysyntään.
Hintakehitys
Porvoo: vanhojen osakeasuntojen hintataso on laskenut 9,8 % vuodesta 2015 vuoteen 2025. Viimeisen 5 vuoden aikana muutos on -12,1 %.
Kuvaaja esittää laatuvakioitua hintaindeksiä (2015=100). Aluejako: Porvoo – indeksi kuvaa koko tämän alueen kehitystä, ei yksittäisen postinumeron, koska Tilastokeskus ei julkaise hintaindeksiä postinumerotasolla. Laatuvakiointi poistaa myytyjen asuntojen koostumuksen vaikutuksen, joten indeksi kuvaa hintamuutosta luotettavammin kuin neliöhintojen vertailu vuosien välillä.
Lähialueet
- 06150 Kevätkumpu – 10,47 %
- 06650 Hamari – 7,12 %
- 06450 Eestinmäki-Ernestas – 7,32 %
- 06400 Gammelbacka – 8,56 %
- 07410 Kråkö – 6,35 %
- 06500 Saksala-Suomenkylä – 6,35 %
Vertaa muihin alueisiin: kaikki kunnan Porvoo postinumeroalueet tai koko Suomen hakemisto. Nettotuoton oletuksia (hoitovastike, vajaakäyttö, varainsiirtovero) voit säätää itse kartalla.