VuokratuottokarttaVantaa › 01730

Vantaanpuisto 01730

Vantaa · tilastovuosi 2025

Bruttovuokratuotto

9,71 %

Näytä kartalla

Alueen 9,71 %:n bruttovuokratuotto on lähellä kunnan keskitasoa. Neliöhinta on 2 638 €/m² ja keskineliövuokra 21,34 €/m²/kk. Vantaanpuisto on keskikokoinen postinumeroalue (2 636 asukasta). Talouksien mediaanitulo (57 283 €/v) on kunnan Vantaa korkeimpia, mikä tukee vuokrakysyntää. Postinumerotason vuokratietoa ei julkaista tälle alueelle, joten keskineliövuokra ja siitä laskettu tuotto ovat arvioita: vuokra on mallinnettu alueen toteutuneesta neliöhinnasta. Neliöhinta ja kauppamäärä ovat aitoa postinumerotason dataa.

Bruttovuokratuotto9,71 % △
Nettotuotto (oletuksilla)7,17 %
Neliöhinta2 638 €/m²
Keskineliövuokra21,34 €/m²/kk △
Asuntokauppoja16
Vuokrahavaintoja
Väkiluku2 636
Talouksien mediaanitulo57 283 €/v

△ Postinumerotason vuokratietoa ei julkaista tälle alueelle, joten keskineliövuokra ja siitä laskettu tuotto ovat arvioita. Vuokra on mallinnettu alueen toteutuneesta neliöhinnasta kunnan sisäisellä hinta–vuokra-suhteella; neliöhinta ja kauppamäärä ovat aitoa postinumerotason dataa. Tulkitse tuotto suuntaa-antavana.

Esimerkkilaskelma: 45 m² kaksio

Havainnollistava esimerkki alueen keskiarvoilla. Todellinen kohde voi poiketa merkittävästi – tämä auttaa hahmottamaan luvut euroina.

Velaton hinta (45 m²)118 710 €
Vuokra kuukaudessa960 €/kk
Vuokratulo vuodessa11 524 €/v
Bruttovuokratuotto9,71 %
Arvioitu nettotulo vuodessa*8 639 €/v
Nettovuokratuotto*7,17 %

Miten tuotto vertautuu?

Alueen 9,71 %:n bruttovuokratuotto on kunnan Vantaa keskitasoa (9,03 %) korkeampi ja koko maan keskitasoa (8,73 %) korkeampi.

Takaisinmaksuaika

Bruttovuokratuotolla 9,71 % sijoitus maksaisi itsensä takaisin pelkillä vuokratuloilla noin 10 vuodessa (ennen kuluja ja veroja). Nettotuotolla (7,17 %) vastaava aika on noin 14 vuotta. Luku on suuntaa-antava eikä huomioi arvonmuutosta tai rahoitusta.

Usein kysyttyä

Mikä on vuokratuotto alueella Vantaanpuisto (01730)?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen bruttovuokratuotto alueella Vantaanpuisto on 9,71 % (tilastovuosi 2025, lähde Tilastokeskus). Nettovuokratuotto on tyypillisillä oletuksilla noin 7,17 %.

Paljonko asunnot maksavat alueella Vantaanpuisto?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 638 €/m² ja keskineliövuokra 21,34 €/m²/kk. Esimerkiksi 45 m² kaksio maksaisi keskimäärin noin 118 710 €.

Onko korkea vuokratuotto aina hyvä asia?

Ei välttämättä. Korkea laskennallinen tuotto liittyy usein matalampiin hintoihin ja voi kertoa hitaammasta arvonkehityksestä tai suuremmasta vuokrausriskistä. Tuotto kannattaa suhteuttaa alueen väestö- ja hintakehitykseen sekä vuokrakysyntään.

Hintakehitys

90951001052015201720192021202320252015: 100,02016: 100,6, vuosimuutos +0,6 %2017: 100,9, vuosimuutos +0,3 %2018: 102,0, vuosimuutos +1,1 %2019: 102,7, vuosimuutos +0,7 %2020: 103,9, vuosimuutos +1,2 %2021: 106,7, vuosimuutos +2,7 %2022: 106,4, vuosimuutos -0,3 %2023: 97,8, vuosimuutos -8,1 %2024: 92,0, vuosimuutos -5,9 %2025: 89,0, vuosimuutos -3,3 %89,0

Vantaa: vanhojen osakeasuntojen hintataso on laskenut 11,0 % vuodesta 2015 vuoteen 2025. Viimeisen 5 vuoden aikana muutos on -14,3 %.

Kuvaaja esittää laatuvakioitua hintaindeksiä (2015=100). Aluejako: Vantaa – indeksi kuvaa koko tämän alueen kehitystä, ei yksittäisen postinumeron, koska Tilastokeskus ei julkaise hintaindeksiä postinumerotasolla. Laatuvakiointi poistaa myytyjen asuntojen koostumuksen vaikutuksen, joten indeksi kuvaa hintamuutosta luotettavammin kuin neliöhintojen vertailu vuosien välillä.

Lähialueet

Vertaa muihin alueisiin: kaikki kunnan Vantaa postinumeroalueet tai koko Suomen hakemisto. Nettotuoton oletuksia (hoitovastike, vajaakäyttö, varainsiirtovero) voit säätää itse kartalla.