VuokratuottokarttaVantaa › 01710

Pähkinärinne 01710

Vantaa · tilastovuosi 2025

Bruttovuokratuotto

8,84 %

Näytä kartalla

Alueen 8,84 %:n bruttovuokratuotto on lähellä kunnan keskitasoa. Neliöhinta on 2 521 €/m² ja keskineliövuokra 18,58 €/m²/kk. Pähkinärinne on keskikokoinen postinumeroalue (5 524 asukasta). Talouksien mediaanitulo (36 315 €/v) jää kunnan Vantaa keskitason alapuolelle.

Bruttovuokratuotto8,84 %
Nettotuotto (oletuksilla)6,27 %
Neliöhinta2 521 €/m²
Keskineliövuokra18,58 €/m²/kk
Asuntokauppoja85
Vuokrahavaintoja806
Väkiluku5 524
Talouksien mediaanitulo36 315 €/v

Esimerkkilaskelma: 45 m² kaksio

Havainnollistava esimerkki alueen keskiarvoilla. Todellinen kohde voi poiketa merkittävästi – tämä auttaa hahmottamaan luvut euroina.

Velaton hinta (45 m²)113 445 €
Vuokra kuukaudessa836 €/kk
Vuokratulo vuodessa10 033 €/v
Bruttovuokratuotto8,84 %
Arvioitu nettotulo vuodessa*7 223 €/v
Nettovuokratuotto*6,27 %

Miten tuotto vertautuu?

Alueen 8,84 %:n bruttovuokratuotto on lähellä kunnan Vantaa keskitasoa (9,03 %) ja lähellä koko maan keskitasoa (8,73 %).

Takaisinmaksuaika

Bruttovuokratuotolla 8,84 % sijoitus maksaisi itsensä takaisin pelkillä vuokratuloilla noin 11 vuodessa (ennen kuluja ja veroja). Nettotuotolla (6,27 %) vastaava aika on noin 16 vuotta. Luku on suuntaa-antava eikä huomioi arvonmuutosta tai rahoitusta.

Usein kysyttyä

Mikä on vuokratuotto alueella Pähkinärinne (01710)?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen bruttovuokratuotto alueella Pähkinärinne on 8,84 % (tilastovuosi 2025, lähde Tilastokeskus). Nettovuokratuotto on tyypillisillä oletuksilla noin 6,27 %.

Paljonko asunnot maksavat alueella Pähkinärinne?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 521 €/m² ja keskineliövuokra 18,58 €/m²/kk. Esimerkiksi 45 m² kaksio maksaisi keskimäärin noin 113 445 €.

Onko korkea vuokratuotto aina hyvä asia?

Ei välttämättä. Korkea laskennallinen tuotto liittyy usein matalampiin hintoihin ja voi kertoa hitaammasta arvonkehityksestä tai suuremmasta vuokrausriskistä. Tuotto kannattaa suhteuttaa alueen väestö- ja hintakehitykseen sekä vuokrakysyntään.

Hintakehitys

90951001052015201720192021202320252015: 100,02016: 100,6, vuosimuutos +0,6 %2017: 100,9, vuosimuutos +0,3 %2018: 102,0, vuosimuutos +1,1 %2019: 102,7, vuosimuutos +0,7 %2020: 103,9, vuosimuutos +1,2 %2021: 106,7, vuosimuutos +2,7 %2022: 106,4, vuosimuutos -0,3 %2023: 97,8, vuosimuutos -8,1 %2024: 92,0, vuosimuutos -5,9 %2025: 89,0, vuosimuutos -3,3 %89,0

Vantaa: vanhojen osakeasuntojen hintataso on laskenut 11,0 % vuodesta 2015 vuoteen 2025. Viimeisen 5 vuoden aikana muutos on -14,3 %.

Kuvaaja esittää laatuvakioitua hintaindeksiä (2015=100). Aluejako: Vantaa – indeksi kuvaa koko tämän alueen kehitystä, ei yksittäisen postinumeron, koska Tilastokeskus ei julkaise hintaindeksiä postinumerotasolla. Laatuvakiointi poistaa myytyjen asuntojen koostumuksen vaikutuksen, joten indeksi kuvaa hintamuutosta luotettavammin kuin neliöhintojen vertailu vuosien välillä.

Lähialueet

Vertaa muihin alueisiin: kaikki kunnan Vantaa postinumeroalueet tai koko Suomen hakemisto. Nettotuoton oletuksia (hoitovastike, vajaakäyttö, varainsiirtovero) voit säätää itse kartalla.