VuokratuottokarttaHämeenlinna › 13270

Ruununmylly 13270

Hämeenlinna · tilastovuosi 2025

Bruttovuokratuotto

10,19 %

Näytä kartalla

Alueen 10,19 %:n bruttovuokratuotto on lähellä kunnan keskitasoa. Neliöhinta on 2 284 €/m² ja keskineliövuokra 19,39 €/m²/kk. Ruununmylly on melko pieni postinumeroalue (1 742 asukasta). Talouksien mediaanitulo (59 656 €/v) on kunnan Hämeenlinna korkeimpia, mikä tukee vuokrakysyntää. Koko maan mittakaavassa tuotto on keskimääräistä korkeampi. Postinumerotason vuokratietoa ei julkaista tälle alueelle, joten keskineliövuokra ja siitä laskettu tuotto ovat arvioita: vuokra on mallinnettu alueen toteutuneesta neliöhinnasta. Neliöhinta ja kauppamäärä ovat aitoa postinumerotason dataa.

Bruttovuokratuotto10,19 % △
Nettotuotto (oletuksilla)7,32 %
Neliöhinta2 284 €/m²
Keskineliövuokra19,39 €/m²/kk △
Asuntokauppoja8
Vuokrahavaintoja
Väkiluku1 742
Talouksien mediaanitulo59 656 €/v

△ Postinumerotason vuokratietoa ei julkaista tälle alueelle, joten keskineliövuokra ja siitä laskettu tuotto ovat arvioita. Vuokra on mallinnettu alueen toteutuneesta neliöhinnasta kunnan sisäisellä hinta–vuokra-suhteella; neliöhinta ja kauppamäärä ovat aitoa postinumerotason dataa. Tulkitse tuotto suuntaa-antavana.

Esimerkkilaskelma: 45 m² kaksio

Havainnollistava esimerkki alueen keskiarvoilla. Todellinen kohde voi poiketa merkittävästi – tämä auttaa hahmottamaan luvut euroina.

Velaton hinta (45 m²)102 780 €
Vuokra kuukaudessa873 €/kk
Vuokratulo vuodessa10 471 €/v
Bruttovuokratuotto10,19 %
Arvioitu nettotulo vuodessa*7 639 €/v
Nettovuokratuotto*7,32 %

Miten tuotto vertautuu?

Alueen 10,19 %:n bruttovuokratuotto on kunnan Hämeenlinna keskitasoa (9,66 %) korkeampi ja koko maan keskitasoa (8,73 %) korkeampi.

Takaisinmaksuaika

Bruttovuokratuotolla 10,19 % sijoitus maksaisi itsensä takaisin pelkillä vuokratuloilla noin 10 vuodessa (ennen kuluja ja veroja). Nettotuotolla (7,32 %) vastaava aika on noin 14 vuotta. Luku on suuntaa-antava eikä huomioi arvonmuutosta tai rahoitusta.

Usein kysyttyä

Mikä on vuokratuotto alueella Ruununmylly (13270)?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen bruttovuokratuotto alueella Ruununmylly on 10,19 % (tilastovuosi 2025, lähde Tilastokeskus). Nettovuokratuotto on tyypillisillä oletuksilla noin 7,32 %.

Paljonko asunnot maksavat alueella Ruununmylly?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 284 €/m² ja keskineliövuokra 19,39 €/m²/kk. Esimerkiksi 45 m² kaksio maksaisi keskimäärin noin 102 780 €.

Onko korkea vuokratuotto aina hyvä asia?

Ei välttämättä. Korkea laskennallinen tuotto liittyy usein matalampiin hintoihin ja voi kertoa hitaammasta arvonkehityksestä tai suuremmasta vuokrausriskistä. Tuotto kannattaa suhteuttaa alueen väestö- ja hintakehitykseen sekä vuokrakysyntään.

Hintakehitys

808590951002015201720192021202320252015: 100,02016: 96,0, vuosimuutos -4,0 %2017: 94,0, vuosimuutos -2,1 %2018: 91,7, vuosimuutos -2,4 %2019: 88,5, vuosimuutos -3,5 %2020: 84,9, vuosimuutos -4,1 %2021: 87,2, vuosimuutos +2,7 %2022: 89,6, vuosimuutos +2,8 %2023: 84,3, vuosimuutos -5,9 %2024: 83,4, vuosimuutos -1,1 %2025: 79,7, vuosimuutos -4,4 %79,7

Hämeenlinna: vanhojen osakeasuntojen hintataso on laskenut 20,3 % vuodesta 2015 vuoteen 2025. Viimeisen 5 vuoden aikana muutos on -6,1 %.

Kuvaaja esittää laatuvakioitua hintaindeksiä (2015=100). Aluejako: Hämeenlinna – indeksi kuvaa koko tämän alueen kehitystä, ei yksittäisen postinumeron, koska Tilastokeskus ei julkaise hintaindeksiä postinumerotasolla. Laatuvakiointi poistaa myytyjen asuntojen koostumuksen vaikutuksen, joten indeksi kuvaa hintamuutosta luotettavammin kuin neliöhintojen vertailu vuosien välillä.

Lähialueet

Vertaa muihin alueisiin: kaikki kunnan Hämeenlinna postinumeroalueet tai koko Suomen hakemisto. Nettotuoton oletuksia (hoitovastike, vajaakäyttö, varainsiirtovero) voit säätää itse kartalla.