Vuokratuottokartta › Hämeenlinna › 13220
Sairio 13220
Hämeenlinna · tilastovuosi 2025
Bruttovuokratuotto
9,59 %
Näytä kartallaAlueen 9,59 %:n bruttovuokratuotto on lähellä kunnan keskitasoa. Neliöhinta on 2 641 €/m² ja keskineliövuokra 21,10 €/m²/kk. Sairio on melko pieni postinumeroalue (1 823 asukasta). Talouksien mediaanitulo (49 730 €/v) on kunnan Hämeenlinna korkeimpia, mikä tukee vuokrakysyntää. Postinumerotason vuokratietoa ei julkaista tälle alueelle, joten keskineliövuokra ja siitä laskettu tuotto ovat arvioita: vuokra on mallinnettu alueen toteutuneesta neliöhinnasta. Neliöhinta ja kauppamäärä ovat aitoa postinumerotason dataa.
| Bruttovuokratuotto | 9,59 % △ |
|---|---|
| Nettotuotto (oletuksilla) | 7,06 % |
| Neliöhinta | 2 641 €/m² |
| Keskineliövuokra | 21,10 €/m²/kk △ |
| Asuntokauppoja | 15 |
| Vuokrahavaintoja | – |
| Väkiluku | 1 823 |
| Talouksien mediaanitulo | 49 730 €/v |
△ Postinumerotason vuokratietoa ei julkaista tälle alueelle, joten keskineliövuokra ja siitä laskettu tuotto ovat arvioita. Vuokra on mallinnettu alueen toteutuneesta neliöhinnasta kunnan sisäisellä hinta–vuokra-suhteella; neliöhinta ja kauppamäärä ovat aitoa postinumerotason dataa. Tulkitse tuotto suuntaa-antavana.
Esimerkkilaskelma: 45 m² kaksio
Havainnollistava esimerkki alueen keskiarvoilla. Todellinen kohde voi poiketa merkittävästi – tämä auttaa hahmottamaan luvut euroina.
| Velaton hinta (45 m²) | 118 845 € |
|---|---|
| Vuokra kuukaudessa | 950 €/kk |
| Vuokratulo vuodessa | 11 394 €/v |
| Bruttovuokratuotto | 9,59 % |
| Arvioitu nettotulo vuodessa* | 8 516 €/v |
| Nettovuokratuotto* | 7,06 % |
* Oletuksin: hoitovastike 4,5 €/m²/kk, vajaakäyttö 5 %. Ei sisällä remontteja, rahoitusvastiketta, rahoituskuluja eikä varainsiirtoveroa. Nettotuoton oletuksia voi säätää kartalla.
Miten tuotto vertautuu?
Alueen 9,59 %:n bruttovuokratuotto on lähellä kunnan Hämeenlinna keskitasoa (9,66 %) ja koko maan keskitasoa (8,73 %) korkeampi.
Takaisinmaksuaika
Bruttovuokratuotolla 9,59 % sijoitus maksaisi itsensä takaisin pelkillä vuokratuloilla noin 10 vuodessa (ennen kuluja ja veroja). Nettotuotolla (7,06 %) vastaava aika on noin 14 vuotta. Luku on suuntaa-antava eikä huomioi arvonmuutosta tai rahoitusta.
Usein kysyttyä
Mikä on vuokratuotto alueella Sairio (13220)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen bruttovuokratuotto alueella Sairio on 9,59 % (tilastovuosi 2025, lähde Tilastokeskus). Nettovuokratuotto on tyypillisillä oletuksilla noin 7,06 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Sairio?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 641 €/m² ja keskineliövuokra 21,10 €/m²/kk. Esimerkiksi 45 m² kaksio maksaisi keskimäärin noin 118 845 €.
Onko korkea vuokratuotto aina hyvä asia?
Ei välttämättä. Korkea laskennallinen tuotto liittyy usein matalampiin hintoihin ja voi kertoa hitaammasta arvonkehityksestä tai suuremmasta vuokrausriskistä. Tuotto kannattaa suhteuttaa alueen väestö- ja hintakehitykseen sekä vuokrakysyntään.
Hintakehitys
Hämeenlinna: vanhojen osakeasuntojen hintataso on laskenut 20,3 % vuodesta 2015 vuoteen 2025. Viimeisen 5 vuoden aikana muutos on -6,1 %.
Kuvaaja esittää laatuvakioitua hintaindeksiä (2015=100). Aluejako: Hämeenlinna – indeksi kuvaa koko tämän alueen kehitystä, ei yksittäisen postinumeron, koska Tilastokeskus ei julkaise hintaindeksiä postinumerotasolla. Laatuvakiointi poistaa myytyjen asuntojen koostumuksen vaikutuksen, joten indeksi kuvaa hintamuutosta luotettavammin kuin neliöhintojen vertailu vuosien välillä.
Lähialueet
- 13600 Ojoinen – 15,24 %
- 13200 Keinusaari – 11,24 %
- 13100 Hämeenlinna Keskus – 9,74 %
- 13130 Kauriala – 11,12 %
- 13210 Hätilä – 10,85 %
- 13110 Kantola – 9,66 %
Vertaa muihin alueisiin: kaikki kunnan Hämeenlinna postinumeroalueet tai koko Suomen hakemisto. Nettotuoton oletuksia (hoitovastike, vajaakäyttö, varainsiirtovero) voit säätää itse kartalla.