VuokratuottokarttaPorvoo › 06950

Emäsalo 06950

Porvoo · tilastovuosi 2025

Bruttovuokratuotto

6,35 %

Näytä kartalla

Alueen 6,35 %:n bruttovuokratuotto on lähellä kunnan keskitasoa. Neliöhinta on 2 638 €/m² ja keskineliövuokra 13,96 €/m²/kk. Emäsalo on asukasluvultaan pieni postinumeroalue (377 asukasta). Talouksien mediaanitulo on 54 651 €/v, lähellä kunnan keskitasoa. Koko maan mittakaavassa tuotto on maltillinen, mikä on tyypillistä kalliimmille kasvualueille. Postinumerotason vuokratieto on tietosuojasyistä peitetty, joten laskelmassa on käytetty kunnan keskiarvoa – tulkitse luku suuntaa-antavana.

Bruttovuokratuotto6,35 % ※
Nettotuotto (oletuksilla)4,03 %
Neliöhinta2 638 €/m² ※
Keskineliövuokra13,96 €/m²/kk ※
Asuntokauppoja
Vuokrahavaintoja8 423
Väkiluku377
Talouksien mediaanitulo54 651 €/v

※ Postinumerotason tieto on tietosuojasyistä peitetty, joten merkityissä luvuissa on käytetty koko kunnan keskiarvoa. Se tasoittaa alueiden välisiä eroja – tulkitse suuntaa-antavana.

Esimerkkilaskelma: 45 m² kaksio

Havainnollistava esimerkki alueen keskiarvoilla. Todellinen kohde voi poiketa merkittävästi – tämä auttaa hahmottamaan luvut euroina.

Velaton hinta (45 m²)118 710 €
Vuokra kuukaudessa628 €/kk
Vuokratulo vuodessa7 538 €/v
Bruttovuokratuotto6,35 %
Arvioitu nettotulo vuodessa*4 853 €/v
Nettovuokratuotto*4,03 %

Miten tuotto vertautuu?

Alueen 6,35 %:n bruttovuokratuotto on lähellä kunnan Porvoo keskitasoa (6,35 %) ja koko maan keskitasoa (8,73 %) matalampi. Koko maan mediaania nostavat halpojen, usein väestöltään supistuvien paikkakuntien korkeat bruttotuotot, joten kasvukeskusten matalampi luku on odotettua eikä sellaisenaan kerro heikosta sijoituksesta.

Takaisinmaksuaika

Bruttovuokratuotolla 6,35 % sijoitus maksaisi itsensä takaisin pelkillä vuokratuloilla noin 16 vuodessa (ennen kuluja ja veroja). Nettotuotolla (4,03 %) vastaava aika on noin 25 vuotta. Luku on suuntaa-antava eikä huomioi arvonmuutosta tai rahoitusta.

Usein kysyttyä

Mikä on vuokratuotto alueella Emäsalo (06950)?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen bruttovuokratuotto alueella Emäsalo on 6,35 % (tilastovuosi 2025, lähde Tilastokeskus). Nettovuokratuotto on tyypillisillä oletuksilla noin 4,03 %.

Paljonko asunnot maksavat alueella Emäsalo?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 638 €/m² ja keskineliövuokra 13,96 €/m²/kk. Esimerkiksi 45 m² kaksio maksaisi keskimäärin noin 118 710 €.

Onko korkea vuokratuotto aina hyvä asia?

Ei välttämättä. Korkea laskennallinen tuotto liittyy usein matalampiin hintoihin ja voi kertoa hitaammasta arvonkehityksestä tai suuremmasta vuokrausriskistä. Tuotto kannattaa suhteuttaa alueen väestö- ja hintakehitykseen sekä vuokrakysyntään.

Hintakehitys

90951001052015201720192021202320252015: 100,02016: 101,2, vuosimuutos +1,2 %2017: 101,7, vuosimuutos +0,5 %2018: 102,7, vuosimuutos +1,0 %2019: 102,0, vuosimuutos -0,7 %2020: 102,6, vuosimuutos +0,6 %2021: 105,2, vuosimuutos +2,5 %2022: 103,2, vuosimuutos -1,9 %2023: 95,5, vuosimuutos -7,5 %2024: 96,1, vuosimuutos +0,6 %2025: 90,2, vuosimuutos -6,1 %90,2

Porvoo: vanhojen osakeasuntojen hintataso on laskenut 9,8 % vuodesta 2015 vuoteen 2025. Viimeisen 5 vuoden aikana muutos on -12,1 %.

Kuvaaja esittää laatuvakioitua hintaindeksiä (2015=100). Aluejako: Porvoo – indeksi kuvaa koko tämän alueen kehitystä, ei yksittäisen postinumeron, koska Tilastokeskus ei julkaise hintaindeksiä postinumerotasolla. Laatuvakiointi poistaa myytyjen asuntojen koostumuksen vaikutuksen, joten indeksi kuvaa hintamuutosta luotettavammin kuin neliöhintojen vertailu vuosien välillä.

Lähialueet

Vertaa muihin alueisiin: kaikki kunnan Porvoo postinumeroalueet tai koko Suomen hakemisto. Nettotuoton oletuksia (hoitovastike, vajaakäyttö, varainsiirtovero) voit säätää itse kartalla.