VuokratuottokarttaVantaa › 01350

Hiekkaharju 01350

Vantaa · tilastovuosi 2025

Bruttovuokratuotto

10,16 %

Näytä kartalla

Alueen 10,16 %:n bruttovuokratuotto on lähellä kunnan keskitasoa. Neliöhinta on 2 633 €/m² ja keskineliövuokra 22,28 €/m²/kk. Hiekkaharju on suuri postinumeroalue (10 533 asukasta). Talouksien mediaanitulo (38 116 €/v) jää kunnan Vantaa keskitason alapuolelle. Koko maan mittakaavassa tuotto on keskimääräistä korkeampi.

Bruttovuokratuotto10,16 %
Nettotuotto (oletuksilla)7,59 %
Neliöhinta2 633 €/m²
Keskineliövuokra22,28 €/m²/kk
Asuntokauppoja175
Vuokrahavaintoja721
Väkiluku10 533
Talouksien mediaanitulo38 116 €/v

Esimerkkilaskelma: 45 m² kaksio

Havainnollistava esimerkki alueen keskiarvoilla. Todellinen kohde voi poiketa merkittävästi – tämä auttaa hahmottamaan luvut euroina.

Velaton hinta (45 m²)118 485 €
Vuokra kuukaudessa1 003 €/kk
Vuokratulo vuodessa12 031 €/v
Bruttovuokratuotto10,16 %
Arvioitu nettotulo vuodessa*9 121 €/v
Nettovuokratuotto*7,59 %

Miten tuotto vertautuu?

Alueen 10,16 %:n bruttovuokratuotto on kunnan Vantaa keskitasoa (9,03 %) korkeampi ja koko maan keskitasoa (8,73 %) korkeampi.

Takaisinmaksuaika

Bruttovuokratuotolla 10,16 % sijoitus maksaisi itsensä takaisin pelkillä vuokratuloilla noin 10 vuodessa (ennen kuluja ja veroja). Nettotuotolla (7,59 %) vastaava aika on noin 13 vuotta. Luku on suuntaa-antava eikä huomioi arvonmuutosta tai rahoitusta.

Usein kysyttyä

Mikä on vuokratuotto alueella Hiekkaharju (01350)?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen bruttovuokratuotto alueella Hiekkaharju on 10,16 % (tilastovuosi 2025, lähde Tilastokeskus). Nettovuokratuotto on tyypillisillä oletuksilla noin 7,59 %.

Paljonko asunnot maksavat alueella Hiekkaharju?

Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 633 €/m² ja keskineliövuokra 22,28 €/m²/kk. Esimerkiksi 45 m² kaksio maksaisi keskimäärin noin 118 485 €.

Onko korkea vuokratuotto aina hyvä asia?

Ei välttämättä. Korkea laskennallinen tuotto liittyy usein matalampiin hintoihin ja voi kertoa hitaammasta arvonkehityksestä tai suuremmasta vuokrausriskistä. Tuotto kannattaa suhteuttaa alueen väestö- ja hintakehitykseen sekä vuokrakysyntään.

Hintakehitys

90951001052015201720192021202320252015: 100,02016: 100,6, vuosimuutos +0,6 %2017: 100,9, vuosimuutos +0,3 %2018: 102,0, vuosimuutos +1,1 %2019: 102,7, vuosimuutos +0,7 %2020: 103,9, vuosimuutos +1,2 %2021: 106,7, vuosimuutos +2,7 %2022: 106,4, vuosimuutos -0,3 %2023: 97,8, vuosimuutos -8,1 %2024: 92,0, vuosimuutos -5,9 %2025: 89,0, vuosimuutos -3,3 %89,0

Vantaa: vanhojen osakeasuntojen hintataso on laskenut 11,0 % vuodesta 2015 vuoteen 2025. Viimeisen 5 vuoden aikana muutos on -14,3 %.

Kuvaaja esittää laatuvakioitua hintaindeksiä (2015=100). Aluejako: Vantaa – indeksi kuvaa koko tämän alueen kehitystä, ei yksittäisen postinumeron, koska Tilastokeskus ei julkaise hintaindeksiä postinumerotasolla. Laatuvakiointi poistaa myytyjen asuntojen koostumuksen vaikutuksen, joten indeksi kuvaa hintamuutosta luotettavammin kuin neliöhintojen vertailu vuosien välillä.

Lähialueet

Vertaa muihin alueisiin: kaikki kunnan Vantaa postinumeroalueet tai koko Suomen hakemisto. Nettotuoton oletuksia (hoitovastike, vajaakäyttö, varainsiirtovero) voit säätää itse kartalla.