Vuokratuottokartta › Mäntyharju › 52700
Mäntyharju Keskus 52700
Mäntyharju · tilastovuosi 2025
Bruttovuokratuotto
19,07 %
Näytä kartallaMatala neliöhinta (628 €/m²) nostaa laskennallista tuottoa; tällaisilla alueilla kannattaa kuitenkin arvioida arvonkehitys ja vuokrausaste erikseen. Mäntyharju Keskus on keskikokoinen postinumeroalue (4 486 asukasta). Talouksien mediaanitulo on 33 610 €/v. Koko maan mittakaavassa tuotto on keskimääräistä korkeampi.
| Bruttovuokratuotto | 19,07 % |
|---|---|
| Nettotuotto (oletuksilla) | 9,80 % |
| Neliöhinta | 628 €/m² |
| Keskineliövuokra | 9,98 €/m²/kk |
| Asuntokauppoja | 53 |
| Vuokrahavaintoja | 139 |
| Väkiluku | 4 486 |
| Talouksien mediaanitulo | 33 610 €/v |
Esimerkkilaskelma: 45 m² kaksio
Havainnollistava esimerkki alueen keskiarvoilla. Todellinen kohde voi poiketa merkittävästi – tämä auttaa hahmottamaan luvut euroina.
| Velaton hinta (45 m²) | 28 260 € |
|---|---|
| Vuokra kuukaudessa | 449 €/kk |
| Vuokratulo vuodessa | 5 389 €/v |
| Bruttovuokratuotto | 19,07 % |
| Arvioitu nettotulo vuodessa* | 2 811 €/v |
| Nettovuokratuotto* | 9,80 % |
* Oletuksin: hoitovastike 4,5 €/m²/kk, vajaakäyttö 5 %. Ei sisällä remontteja, rahoitusvastiketta, rahoituskuluja eikä varainsiirtoveroa. Nettotuoton oletuksia voi säätää kartalla.
Miten tuotto vertautuu?
Alueen 19,07 %:n bruttovuokratuotto on lähellä kunnan Mäntyharju keskitasoa (19,07 %) ja koko maan keskitasoa (8,73 %) korkeampi. Näin korkea bruttotuotto liittyy tyypillisesti mataliin asuntohintoihin; suurin laskennallinen tuotto löytyy usein muuttotappiopaikkakunnilta, joilla arvonkehitys ja asunnon myytävyys ovat heikkoja – arvioi ne erikseen.
Takaisinmaksuaika
Bruttovuokratuotolla 19,07 % sijoitus maksaisi itsensä takaisin pelkillä vuokratuloilla noin 5 vuodessa (ennen kuluja ja veroja). Nettotuotolla (9,80 %) vastaava aika on noin 10 vuotta. Luku on suuntaa-antava eikä huomioi arvonmuutosta tai rahoitusta.
Usein kysyttyä
Mikä on vuokratuotto alueella Mäntyharju Keskus (52700)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen bruttovuokratuotto alueella Mäntyharju Keskus on 19,07 % (tilastovuosi 2025, lähde Tilastokeskus). Nettovuokratuotto on tyypillisillä oletuksilla noin 9,80 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Mäntyharju Keskus?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 628 €/m² ja keskineliövuokra 9,98 €/m²/kk. Esimerkiksi 45 m² kaksio maksaisi keskimäärin noin 28 260 €.
Onko korkea vuokratuotto aina hyvä asia?
Ei välttämättä. Korkea laskennallinen tuotto liittyy usein matalampiin hintoihin ja voi kertoa hitaammasta arvonkehityksestä tai suuremmasta vuokrausriskistä. Tuotto kannattaa suhteuttaa alueen väestö- ja hintakehitykseen sekä vuokrakysyntään.
Hintakehitys
Etelä-Savo: vanhojen osakeasuntojen hintataso on laskenut 34,0 % vuodesta 2015 vuoteen 2025. Viimeisen 5 vuoden aikana muutos on -16,1 %.
Kuvaaja esittää laatuvakioitua hintaindeksiä (2015=100). Aluejako: Etelä-Savo – indeksi kuvaa koko tämän alueen kehitystä, ei yksittäisen postinumeron, koska Tilastokeskus ei julkaise hintaindeksiä postinumerotasolla. Laatuvakiointi poistaa myytyjen asuntojen koostumuksen vaikutuksen, joten indeksi kuvaa hintamuutosta luotettavammin kuin neliöhintojen vertailu vuosien välillä.
Lähialueet
- 52780 Kuomiokoski – 9,97 %
- 52920 Voikoski – 11,77 %
- 47910 Hillosensalmi – 11,77 %
- 47760 Huhdasjärvi – 11,77 %
- 52320 Vitsiälä – 9,97 %
- 52300 Ristiina Keskus – 16,21 %
Vertaa muihin alueisiin: kaikki kunnan Mäntyharju postinumeroalueet tai koko Suomen hakemisto. Nettotuoton oletuksia (hoitovastike, vajaakäyttö, varainsiirtovero) voit säätää itse kartalla.